Kuchyň je pro děti ohromně lákavá: dá se v ní udělat nepořádek, nabízí se tu plno prostoru pro kreativitu a výsledky své práce můžete sníst. Co více si přát?

Vaříme s dětmi palačinkové obálkyDětem navíc můžete připravit k svátku dobrotu, nad kterou se budou sbíhat sliny i vám samotným – třeba naše Palačinkové obálky

Spolu s přípravou stolu je vaření je jednou z nejlepších aktivit, kterým se mohou rodiče spolu s dětmi doma věnovat. Naučte svého malého Jamieho nebo Nigellu základní kuchařské postupy na několika jednoduchých receptech, svěřte jim nejprve malé a pak i větší úkoly a máte rázem o pár pomocníků víc. A kdo ví - třeba se v nich probudí budoucí kuchařské hvězdy!

Kuchyň plná pohody

Kouzelný svět kuchyně představte dětem v den, kdy nikam nespěcháte; ideální je líné víkendové odpoledne. Malé děti by měly být odpočaté, aby si vaření pořádně užily.

Předem se smiřte s tím, že bude nepořádek. Děti by si měly obléknout pohodlné oblečení, které mohou bez starostí umazat; zpětně určitě oceníte dětské zástěrky a vlásky stažené do culíku. Když si nebudete dělat starosti s drobky a šmouhami, budete se při vaření všichni mnohem lépe bavit! Při výběru kuchyňského náčiní dejte prozíravě přednost dřevěným a plastovým materiálům.

Už při výběru receptu si naplánujte, jaký kdo dostane úkol, aby měly všechny děti stále co dělat a nezačaly se nudit. I pro to nejmenší mrně se dá najít ta pravá aktivita – třeba držení síta, vlévání medu do těsta nebo zdobení sušenek čokoládovými čipsy. Pokud vaříte s opravdu malými dětmi, vyberte jednoduchý recept s krátkou dobou přípravy, jako je ovocný salát nebo lentilkové sušenky.
 
Lentilkové sušenky podávané s mlékemTolik milované lentilky zapečené v máslových sušenkách. Může být pro malé slečny ještě něco víc?
 
Dalším tipem je příprava „osobní“ pizzy; stačí, když rozválíte těsto na jednotlivé menší placky, připravíte omáčku a nakrájené ingredience – cherry rajčata, proužky papriky, žampióny, plátky kuřete - a dovolíte mrňouskům, aby si každý sestavil svou vlastní mini pizzu a posypal ji sýrem.
 
S čím mohou pomáhat předškoláci:
Válet těsto válečkem a vykrajovat sušenky
Vymazat plech máslem
Hníst rukama máslo a cukr na drobenku
Drobit sušenky jako základ nepečených receptů
(vložte je do plastového sáčku, dejte dětem váleček na těsto a nechte je, ať se vyřádí)
Štouchat vařené brambory nebo rozmačkat vidličkou banány na banánové těsto
Drtit česnek lisem a loupat bezpečnou škrabkou zeleninu
Mazat chleby pomazánkou
Sypat ingredience do mísy
(můžete si zahrát na televizního šéfkuchaře a připravit jednotlivé přísady do malých mističek)
Smíchat různé ovocné šťávy a připravit tak originální koktejl

Tajemné přísady z dalekých zemí…

Ujistěte se, že máte po ruce všechny přísady a náčiní, a pokud je potřeba, předem připravte některé suroviny. Děti, které umí číst, mohou předčítat seznam ingrediencí, zatímco je vyndaváte na kuchyňský pult.

Pokud jsou děti malé a nemohou vám diktovat recept, úplně stačí, když si s nimi budete při vaření povídat o tom, co právě děláte. Můžete jim přitom vysvětlit, které suroviny se dají jíst syrové a které se musí uvařit, odkud pochází kakao a čokoláda, jak vznikají vajíčka, mouka a cukr… V kuchyni se toho dá spoustu naučit!

V hlavní roli nejmenší šéfkuchař

Až si děti vyzkouší základní postupy, můžete udělat z dětského vaření pravidelnou událost. Když si děti zvyknou na to, že každý víkend bude šéfkuchařská čepice na chvíli patřit právě jim, můžete s nimi začít i plánovat jídelníček, učit je, jak správně vybírat suroviny a aktivně je zapojit i do nákupů ve vašem místním Albertu.

Děti připravují pizzuVaření může být úžasná zábava a děti si společné chvíle strávené přípravou jejich oblíbených jídel určitě zamilují. Na trhu existuje spousta kuchařek pro děti, vy však nemusíte chodit daleko; stačí kliknout na některý z našich receptů, perfektních pro rodinné vaření!