Hudry hudry na talíři!

Jak jistě tušíte, podíváme se spolu na typy a způsoby úpravy krůtího masa. Krůtí maso je velice oblíbené kvůli velmi nízkému obsahu tuku a zároveň kvůli velkému obsahu bílkovin a živin.

Krůtí maso se tedy hodí i pro přípravu dietních pokrmů. Krůtí maso stejně jako například u kuřecího masa dobře přijímá chutě koření a ostatních ingrediencí, což je velkou výhodou, jelikož při úpravě stejného druhu masa můžeme docílit pokaždé jiné chuti, která se bude vždy odvíjet od receptu, který pro své maso vybereme. Záleží také, jakou část si pro svou úpravu vyberete. Pořídit totiž můžete celého krocana i krůtu, stehna, prsa, krky či droby.

Pečený krocan – nejen americká tradice

Jistě znáte z televizních seriálů i filmů americkou a kanadskou tradici podávat pečeného krocana s nádivkou na Den díkuvzdání. V Anglii se podává pečený krocan na Vánoce. U nás si pečeného krocana či krůtu můžeme dopřát, kdykoliv se nám zlíbí.

pečená krůta na podnosuPéct tedy můžeme krocana i krůtu vcelku, nebo po částech. 

Z částí, které pečeme, nejčastěji vybíráme stehna. Čím déle a čím mírněji maso pečeme, tím bude měkčí a šťavnatější, proto nedoporučujeme pečení uspěchat. Nezapomínáme na průběžné podlévání vývarem, které je taktéž velmi důležité. Pokud pečeme krocana nebo krůtu vcelku, běžně si připravíme nádivku, kterou krocana plníme. Existuje mnoho variací nádivek, inspirovat se můžeme recepty či našimi rodiči a prarodiči. Kromě výše zmíněného pečeme rovněž krůtí rolády, které jsou také velmi oblíbenou variantou při pečení. Jako přílohu k pečenému krůtímu masu podáváme vařené brambory, šťouchané brambory nebo v některých případech i těstoviny.

Vaření krůtího masa – dietní bomba

Pokud chcete upravit maso tak, aby v sobě udrželo co nejvíce živin a bylo tím pádem „nejzdravější“, doporučujeme využít způsobu vaření. K nejnižším ztrátám živin dochází při vaření na páře. Vařené krůtí maso je však většinou trochu sušší, což nemusí vyhovovat každému. Proto je dobré jej doplnit o suroviny, které masu dodají šmrnc, a okouzlí tak vaše chuťové buňky natolik, že se k vaření krůtího masa budete vracet častěji. Vařené krůtí maso přidáváme například do různých zeleninových salátů.

Výjimkou není ani příprava vývaru z krůtího skeletu popřípadě z krůtích krků. Vývar připravíme tak, že skelet vložíme do vroucí vody s kořením. Pro lepší chuť přidáme rovněž cibuli a kořenovou zeleninu. Vývar vaříme na mírnějším plamenu za stálého odebírání pěny, bude tak krásně čistý. Výsledek použijeme na polévku či omáčku, nebo jím podléváme maso při pečení nebo dušení.

Dušení

Pokud se rozhodnete krůtí maso dusit, získáte velmi jemné, chutné a šťavnaté maso, na kterém si jistě pochutnáte. Maso vždy dusíme na nějakém základu, tedy na cibulovém, cibulovo paprikovém nebo například na zeleninovém, přičemž necháme na pánvi rozpálit tuk, a poté vložíme ingredience pro náš základ. Po osmahnutí základu přidáme maso, které ze všech stran orestujeme, a následně podlijeme nejčastěji vývarem. Je tomu tak například při přípravě svíčkové z krůtího masa, které dusíme na základu z kořenové zeleniny, tedy z mrkve, celeru a petržele. Maso však nedusíme úplně dokonce, nýbrž v tomto případě maso dopékáme v troubě do změknutí. Jako příloha se nejvíce hodí houskový knedlík, nicméně k jiným receptům podáváme i rýži nebo například těstoviny.

Smažené krůtí maso

Jako téměř ze všech ostatních druhů masa připravujeme rovněž z krůtího masa řízky, které nejdříve obalíme v trojobalu, tedy v mouce, rozšlehaném vejci a strouhance, a poté smažíme v rozpáleném tuku dozlatova. Osmažené řízky pokapeme citronovou šťávou a podáváme s vařenými brambory, šťouchanými brambory, bramborovou kaší, bramborovým salátem nebo s hranolky.

Jinou variantou může být smažení krůtí směsi se zeleninou například na asijský způsob na pánvi wok. Smažené krůtí maso na pánvi kombinujeme i s ovocem, jako je mango, ananas apod. Maso výborně přijímá sladkou chuť a na první pohled neobvyklá kombinace může přinést díky ovoci větší ovace. Tyto pokrmy servírujeme nejčastěji s vařenou rýží. Doporučujeme vyzkoušet také jasmínovou rýži.

Grilování s krůtou

Příprava krůtího masa na grilu není žádnou novinkou. Z krůtích prsou i z vykostěných stehen si ugrilujeme k obědu či večeři šťavnaté krůtí steaky.

Krůtí burger se slaninou, volským okem, rajčaty a avokádemKromě pikantních křidýlek, grilujeme například mleté maso, které použijeme na domácí krůtí burgery. 

Výjimkou není ani příprava krůtích špízů, které doplníme o například o kousky zeleniny, žampionů nebo slaniny. Zkrátka variant je mnoho. Výhodou je, jak bylo výše zmíněno, dobré přijímání chutí z ostatních surovin. To nám totiž vytváří nový rozměr při marinování masa, kdy můžeme použít chuťově výrazné ingredience pro marinování. Nezapomínáme maso solit až těsně před úpravou, jelikož by sůl vytáhla z masa vodu.

Tak na co ještě čekáme? Hurá do kuchyně!

Záleží nám na tom,

abyste jedli lépe

V Albertu víme, že lepší jídlo vede k lepšímu životu. Proto vám přinášíme čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvě upečené pečivo nebo
výběr toho nejlepšího na gril. Přesně tak, jak to máte nejraději.

Nejchutnější maso je vždy to čerstvé, které pochází ze zdravých a dobře krmených zvířat.

V Albertu se chováme k moři s úctou, abychom vám mohli nabídnout čerstvé a kvalitní ryby z udržitelného chovu či lovu. 

Pochutnejte si na čerstvém a lehkém jídle, které stačí vzít a jí(s)t! V Albertu jsme pro vás připravili variace originálních chutí, které se neomrzí.

Pochutnejte si na bio kvalitě výrobků tak, jak je příroda vymyslela. V prodejnách Albert najdete
širokou nabídku biopotravin z ekologického zemědělství zaručující tu nejvyšší kvalitu.

V Albertově pekařství vyrábíme pečivo na základě naší vlastní unikátní receptury a pečeme přímo v našich prodejnách.

Vyzkoušejte Tržnici u Alberta a nakupte si u nás jen čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu za trvale nízké ceny, na kterých neproděláte.

Naše značky