Jak připravit bar na párty

Domácí bar má několik jednoduchých pravidel. Poradíme vám, jak jej připravit a jak sestavit nákupní seznam tak, aby váš mejdan proběhl jako po másle!

Čím vybavit pořádný bar

Pár tipů na sestavení nákupního seznamu: Domácí bar by měl z tvrdého alkoholu obsahovat vodku, bílý rum, gin, tequillu (nezapomeňte na sůl/skořici a limetky) a whisky nebo bourbon (tady se vyplatí investovat do kvalitní značky; whisky totiž většina lidé pije samostatně či s ledem, ne jako součást koktejlů). Pokud zvete kamarádky, které rády pijí martini nebo koktejly Manhattan, přidejte do výbavy vermut nebo hořkou lihovinu, jako je Becherovka a Fernet Stock.

Ovocný punč v míse TIP NAVÍC: Rozhodněte se, zda chcete pořádat tématickou párty. Například na večírku v havajském stylu se totiž budou podávat rumové drinky nebo koktejly s příchutěmi exotického ovoce; a podle toho je potřeba vybavit bar. Prima nápad je vybrat jeden speciální míchaný drink, který vystihuje téma párty; navíc je můžete v pohodě namíchat předem (třeba slavnostní punč).

Doporučujeme vybrat bílé i červené víno, v rámci obou skupin se však držet jednoho typu, abyste hostům usnadnili výběr.

Kuchyňské náčiní zahrnuje lžičku s dlouhým držadlem na míchání, kovový šejkr se sítkem, kleště na led, otvírák a vývrtku a nejméně dvě malé "panákové" odměrky.

Kam s ním?

Bar by měl být raději dál od stolu s jídlem a od vchodových dveří, aby vám nikde v místnosti nevznikaly zácpy. Pokud možno, umístěte jej do kuchyně - už jenom proto, že dlaždičky a kuchyňský pult se čistí mnohem lépe než koberec. Pokud to nejde, mějte po ruce utěrky a vodu pro vyřešení případných louží.

Aby hosté nemuseli dlouho čekat na drinky a měli dost prostoru, měl by váš bar být solidně široký - alespoň 75 cm, a 180 cm dlouhý. Pokud budete podávat mísu s punčem nebo džbán sangrii s kousky ovoce, zkuste pro ně vyhradit samostatný stůl - spolu se sklenicemi zaberou dost místa.

Bar by měl být upraven v několika řadách:

  • V zadní řadě jsou zleva doprava vystavené lahve tvrdého alkoholu, červené a bílé víno (vždy jen jedna nebo dvě lahve od každého; doplňujte je v průběhu večera).
  • Druhá řada se skládá ze džbánu s vodou, džusů a ozdob na koktejly.
  • Třetí řada zahrnuje odměrky, otvíráky a barové náčiní.
  • Vepředu mají místo ubrousky a kbelík s ledem a kleštěmi. 

Hosté by měli mít možnost na všechno v klidu dosáhnout z různých úhlů. Čisté sklenice patří na stranu baru. Na druhé straně může být pivo (pokud je neuložíte do ledničky), snadno přístupné a v ideálním případě uložené v kbelíku s ledem (chlazení urychlí hrst soli).

Zamrazte nebo nakupte spoustu ledu; podáváte-li koktejly, není ledu nikdy dost (počítejte až se 700 ml ledu na osobu). Kbelík s ledem by měl stát na baru a být průběžně doplňovaný.
Připravte si sklenice podle typu podávaných nápojů: na víno, na nealko, na koktejly a na samostatné likéry podávané s ledem.
Cca hodinu před začátkem párty nakrájejte ozdoby koktejlů, jako dílky limetek a spirály pomerančové kůry. Těsně před akcí je připravte na stůl spolu s párátky, mističkami třešní a oliv.
Pod bar nezapomeňte zasunout koš na odpadky.
 

Kolik alkoholu je potřeba nakoupit?

Máloco ukončí párty tak efektivně, jako vyschlé skleničky. Při plánování vám pomůže pár obecných pravidel:

  • Každý host vypije v průměru dva drinky během první hodiny a poté každou hodinu další drink.
  • Při obědě počítejte s jednou a půl skleničky vína na hlavu, při večeři se dvěma skleničkami.
  • Lahev vína o objemu 750 ml naplní 5 skleniček o objemu 150 ml. A pozor: V teplém počasí dávají hosté přednost vychlazenému bílému vínu před červeným.
  • Jedna lahev šampaňského naplní 6 skleniček na sekt.
  • Z litrové lahve tvrdého alkoholu připravíte cca 22 drinků.
  • Kupte jeden citrón a jednu limetku na každé tři hosty (krájejte tenčí plátky). S nakládanými cibulkami se nemusíte zdržovat, v koktejlech se téměř nepoužívají. Spirály pomerančové a citrónové kůry naopak využijete téměř všude, od vodky s tonikem až po suché martini.

Citronová granita ve skle s plátkem citronu S příchodem léta jsou aktuální drinky, které vás osvěží. Citronová granita vás určiě nezklame.

Ať už se rozhodnete pro hravé téma, nebo se jen sejdete s partou přátel při pohodovém posezení nad drinky, hlavní je, abyste si oddechli od každodenního stresu a pořádně si užili vzájemnou společnost. Přejeme vám fajn zábavu! 

Záleží nám na tom,

abyste jedli lépe

V Albertu víme, že lepší jídlo vede k lepšímu životu. Proto vám přinášíme čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvě upečené pečivo nebo
výběr toho nejlepšího na gril. Přesně tak, jak to máte nejraději.

Nejchutnější maso je vždy to čerstvé, které pochází ze zdravých a dobře krmených zvířat.

V Albertu se chováme k moři s úctou, abychom vám mohli nabídnout čerstvé a kvalitní ryby z udržitelného chovu či lovu. 

Pochutnejte si na čerstvém a lehkém jídle, které stačí vzít a jí(s)t! V Albertu jsme pro vás připravili variace originálních chutí, které se neomrzí.

Pochutnejte si na bio kvalitě výrobků tak, jak je příroda vymyslela. V prodejnách Albert najdete
širokou nabídku biopotravin z ekologického zemědělství zaručující tu nejvyšší kvalitu.

V Albertově pekařství vyrábíme pečivo na základě naší vlastní unikátní receptury a pečeme přímo v našich prodejnách.

Vyzkoušejte Tržnici u Alberta a nakupte si u nás jen čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu za trvale nízké ceny, na kterých neproděláte.

Naše značky