Můj Albert
Ušetřete vždy nejvíc
Otevřít
Recepty s avokádem

Recepty s avokádem

Je avokádo ovoce, či zelenina? Co má společného s hruškou, jak jej v kuchyni upravit a v jakých skvělých receptech se objevuje, jsou otázky, na které nalezneme odpověď v následujícím článku. Samozřejmě nebudou chybět ani užitečné tipy a rady.

Ovoce, či zelenina?

Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který toto ovoce plodí, se nazývá hruškovec přelahodný. To dost vypovídá i o hruškovitém tvaru plodu. Zajímavostí je, že strom hruškovce bývá stále zelený.

Vybrat pěkné avokádo je základ a taky trochu umění. Dobře si prohlédněte slupku, neměla by mít promáčkliny a nesmí být poškozená. Potom avokádo uchopte do dlaně. Pokud je na pohmat lehce pružné, je to přesně ono. Zralé avokádo poznáte tak, že má zvenku tmavě zelenou barvu a je měkké na dotyk. Ale blátivě měkké plody určitě neberte.

U hodně tvrdých plodů je ještě šance nechat avokádo dozrát při pokojové teplotě. Pro urychlení zrání funguje trik umístit avokádo do mísy spolu s banány, které zrání urychlí. Uvnitř se nachází zelenožlutá dužina, kterou dále využíváme, a také kulatá nejedlá dřevnatá pecka. Pokud je dužina jasně zelená, znamená to, že není avokádo dostatečně zralé. 

Avokádový tartarDopřát si doma trochu luxusu neznamená utrácet obrovské peníze. Avokádový tartar s krevetami je toho skvělým příkladem.

Avokádo a zdraví

Avokádo patří mezi ovoce s nejnižším obsahem vody. Podobně je na tom například banán nebo olivy – ano, olivy také patří mezi ovoce. Zároveň obsahuje nejvíce železa a tuků v porovnání s ostatními druhy ovoce. V obou případech se jedná o pozitivní informaci, jelikož i přestože se obvykle železo rostlinného původu hůře vstřebává, díky obsaženému vitaminu C se vstřebává opravdu dobře. Železo pomáhá proti anémii a doporučuje se konzumovat zejména těhotným ženám. Co se týče vysokého obsahu tuků, je dokázáno, že tuky z avokáda výrazně snižují hladinu cholesterolu.

Kromě tuků a železa je avokádo bohaté na minerály, vitaminy a vlákninu. Minerály zastupují zejména draslík, měď, magnesium a fosfor. U vitaminů se jedná především o vitaminy skupiny B a dále C, E, K nebo H.

Díky své zásaditosti působí příznivě na sliznici a na žaludeční prostředí. Dále pomáhá proti nervozitě, depresím a stresu. Avokádo by tedy nemělo chybět v žádném jídelníčku.

Dejte však pozor na své mazlíčky. Obsahuje totiž persin, který je silně jedovatý zejména pro ptáky. Konzumace avokáda by pro ně znamenala smrt. Obdobně to platí i pro psy a kočky. Určitě jim nenechávejte olízat talíř od pomazánky apod.

Zpracování avokáda

Nesnažte se ho nikdy oloupat. Nejdříve jej nožem rozkrojte (na výšku) napůl, dejte však pozor na pecku uvnitř, která se nepřekrajuje. Avokádo překrojíte obkroužením kolem pecky. Jakmile máte rozkrojeno na dvě půlky, odstraňte pecku. Tu nevydlabávejte, ale lehce do ní sekněte nožem, trochu pootočte a vyjměte. Dále můžete použít dužinu vcelku či ji nakrájet nebo rozetřít. Ve všech případech ji doporučujeme vydlábnout ze slupky lžící.

Pokud se rozhodnete naporcovat avokádo, ale dále ho chcete použít až později, pokapejte ho citronovou šťávou. Jinak by vám zhnědlo, což nechceme.

Avokádo a recepty

Zelené smoothie si bez něj neumíme představit. Můžete jej tepelně upravit, ale nejlépe chutná za syrova. Pro svoji krémovou konzistenci je velmi vyhledávané v raw kuchyni. Mezi nejčastější použití patří saláty, pomazánky, dipy, ale také dezerty. Díky své chuti, která není ani sladká, slaná či kyselá, se hodí téměř kamkoliv. Avokádo můžete i ogrilovat, což je skvělý způsob, jak využít méně zralé plody.

Avokádové lanýžky s kokosem Avokádo se často používá i do dezertů. Vyzkoušejte avokádové lanýžky s kokosem!

Avokádo se díky své ne příliš výrazné chuti hodí do jakéhokoliv salátu. Připravit si můžete buď klasický zeleninový salát s avokádem, nebo například teplý kuřecí salát s avokádem.

Pokud máte rádi dipy a pomazánky, určitě byste si měli vyzkoušet mexickou specialitu guacamole, kterou podávejte nejlépe s nachos. Guacamole bývá často součástí mexických quesadillas. Můžete si rovněž připravit avokádový dip, který se hodí k tenkým plátkům hovězího masa. Můžete si ho dát i jen s opečenou bagetkou. Bagetka stačí i k avokádové pomazánce s paprikou.

Rozšířenost avokáda po celém světě dokazuje i japonské maki sushi s uzeným lososem a avokádem. A na závěr jsme si pro vás připravili sladkou tečku v podobě avokádových brownies.

Záleží nám na tom,

abyste jedli lépe

V Albertu víme, že lepší jídlo vede k lepšímu životu. Proto vám přinášíme čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvě upečené pečivo nebo
výběr toho nejlepšího na gril. Přesně tak, jak to máte nejraději.

Maso

Nejchutnější maso je vždy to čerstvé, které pochází ze zdravých a dobře krmených zvířat.

Rybi

V Albertu se chováme k moři s úctou, abychom vám mohli nabídnout čerstvé a kvalitní ryby z udržitelného chovu či lovu. 

Bistro

Pochutnejte si na čerstvém a lehkém jídle, které stačí vzít a jí(s)t! V Albertu jsme pro vás připravili variace originálních chutí, které se neomrzí.

Bio

Pochutnejte si na bio kvalitě výrobků tak, jak je příroda vymyslela. V prodejnách Albert najdete
širokou nabídku biopotravin z ekologického zemědělství zaručující tu nejvyšší kvalitu.

Pekařství

V Albertově pekařství vyrábíme pečivo na základě naší vlastní unikátní receptury a pečeme přímo v našich prodejnách.

Tržnice

Vyzkoušejte Tržnici u Alberta a nakupte si u nás jen čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu za trvale nízké ceny, na kterých neproděláte.

Naše značky

promise.png
fresh.png
ceska chut.png
perla.png
exellent.png