Svátek zamilovaných

Svátek svatého Valentýna, který připadá na 14. února, je svátkem zamilovaných. Zamilované páry si navzájem darují přáníčka, dárečky, květiny, zvou se na romantické večeře apod. Celý den doprovází zamilovaná červená barva, srdcové motivy a květiny. V dnešní moderní době se tištěná přání a pohlednice proměňují v zamilované obrázky sdílené na sociálních sítích. Samotné jméno Valentýn pochází z latiny a znamená zdravý a silný. Toto jméno se vyskytuje napříč celou Evropou a mimo jiné také v USA.

Pro někoho je ale hlavní den lásky 1. květen neboli 1. máj dle básně Karla Hynka Máchy, konzervativnější jedinci a páry zase tvrdí, že by se láska měla prokazovat po celý rok, a ne pouze jeden den v roce.

Losos v bylinkové krustěHlavní chod musí být něco extra. Losos v bylinkové krustě se špenátem splňuje všechna kritéria valentýnského menu.

Pochází z USA?

Ačkoli se může zdát, že tento svátek se k nám stejně jako další zvyklosti dostal z USA, není tomu úplně tak. V anglosaských zemích je sice tento den oslavován asi nejintenzivněji, původní kořeny však nalezneme překvapivě v Evropě.

Vznik tohoto svátku doprovází několik legend, všechny ale vedou do starověkého Říma. Jedna z legend praví, že sv. Valentýn byl římský kněz, který tajně oddával vojáky se svými snoubenkami, přestože to bylo vládcem Říma Claudiem II. zakázáno. Bál se totiž, že by ženatí vojáci chtěli zůstat doma a nešli by bojovat. Valentýna poté zajali a nechali popravit. Na jeho počest se slaví tento svátek, který se později rozšířil do celého světa, mimo jiné i do Indie nebo Vietnamu.

Valentýn v ČR

U nás se v trochu jiné podobě slavil svátek svatého Valentýna již před rokem 1948. Vlivem politických režimů, které na našem území panovaly, se k nám vrátil až v roce 1990. Oblíbenost má v porovnání s ostatními zeměmi spíše klesající tendenci, přesto každý slavící člověk za tento den utratí v průměru 1200,- Kč. Nejoblíbenějšími dárky jsou u nás šperky, kosmetika a také večeře.

Valentýnská hostina

Dárek, květina či pozvání na večeři jsou sice osvědčenou klasikou, ale špetka originality má vždycky svůj úspěch. Co kdybyste malý dárek (místo pozvání na večeři) doplnili o domácí romantický oběd nebo večeři? Partner či partnerka vaše snahy ocení o to více, když uvidí, že si s tím dáte trochu práce. My ale věříme, že vaření je pro vás spíše zábava než práce, proto jsme se vám rozhodli doporučit právě valentýnskou hostinu.

Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, proto jsme se rozhodli nabídnout vám dvě odlišné varianty.

Tříchodové menu

Jako první variantu předkrmu jsme pro vás vybrali avokádovo-krevetový koktejl. Krevety s avokádem vytvoří kromě skvělé barevné kombinace i lahodnou chuť, kterou vyšperkují rajčata, pažitka a zakysaná smetana. Nejste-li fanoušky mořských plodů, zvolte jednoduchý krůtí salát s kukuřicí. Salát je vhodným předkrmem díky lehkosti a pestré barevnosti, která rozzáří váš stůl.

Jdeme na hlavní chod. Ten by měl být nevšední. Naopak by se měl z důvodu romantické atmosféry snadno konzumovat a neměl by obsahovat silně aromatické přísady jako například česnek. Proto jsme zvolili na lososa v bylinkové krustě se špenátem. Lehká špenátová příloha vám zajistí v žaludku dostatek místa pro dezert. Myslíme i na gurmány, kteří konzumaci ryb raději vynechají, a pro ty jsme připravili šťavnatý hovězí steak s mixem salátů, který ocení hlavně mužská polovina zamilovaného páru.

Valentýnské košíčkyValentýnská hostina si zaslouží originální dezert. Vyzkoušejte valentýnské košíčky, které skvěle vypadají i chutnají.

Na závěr nesmí chybět sladká tečka. My vám dáme na výběr buď valentýnské čokoládovo-malinové pohárky, nebo valentýnské košíčky. Záleží na vás, zda jste spíše čokoládoví, či nikoliv.

Nezapomeňte, že každé menu by mělo obsahovat aperitiv, digestiv a také nějaké pití v průběhu hostiny. Přejeme vám, ať se vám večeře vydaří a šťastného Valentýna s vaší drahou polovičkou.