Vepřové maso

Část světové populace díky svému náboženství nejí vepřové maso. Z toho vyplývá, že zbude více pro nás, kteří si ho dopřejí velmi rádi. U nás je vepřové maso velice oblíbené, jelikož pokrývá pestrou paletu receptů a také je cenově dostupnější než například drůbeží maso. Spolu s hovězím masem patří k nejčastěji používaným masům v české kuchyni. Vepřové maso upravujeme následujícími způsoby:

Pečení vepřového

Pečení vepřového masa je velmi oblíbenou činností v české kuchyni. Většina z nás si ráda vychutná domácí pečené koleno či bůček jen tak s chlebem a hořčicí. K tomu už jen zbývá uhasit žízeň chlazeným pivečkem. Kromě kolena a bůčku pečeme i krkovici, kýtu, plec, pečeni, ramínko i panenku, kterou můžeme naříznout a plnit různými náplněmi. Vepřové maso lze péct i vcelku. Při pečení maso podléváme. Z výpeku můžeme vytvořit výbornou omáčku tak, že ji prohřejeme na pánvi, zaprášíme moukou, orestujeme, poté podlijeme vodou (vývarem) a chvíli povaříme.

Vepřová pečeně s knedlíkem, bílým zelím a pivem
Vyzkoušejte českou klasiku Knedlo vepřo zelo. Máme pro vás tip: Zelí bude mít ještě dokonalejší chuť, když do něj na závěr přimícháte dvě až tři lžíce výpeku z masa.

Opékání versus smažení

Jakým způsobem připravují minutky z vepřového masa v restauracích? Opékáním a případně smažením. Tyto dva způsoby jsou velmi podobné, liší se pouze v tom, že při smažení se používá větší množství tuku (oleje), ve kterém je maso (předem obalené v trojobalu či jiném těstíčku) ponořené. Pro opékání stačí jen trochu oleje a maso se většinou opéká přírodním způsobem, tedy jen kořeněné nebo marinované. Opékat můžeme kotlety, vepřovou panenku či kýtu. Právě minutky z vepřové panenky se těší velké oblíbenosti. Dokazuje to i velké množství užívaných receptů. Na vepřový řízek používáme většinou vepřovou kýtu a v některých případech i kotletu.

Vepřová panenka s gratinovanými brambory
Rozmarýn a česnek tvoří s vepřovým skvělou kombinaci chutí, zkuste třeba vepřovou panenku a jako přílohu gratinované brambory.

Vepřové na grilu

Grilované vepřové maso je taktéž velmi chutné. Pokud jste právě dostali chuť na vepřový steak, doporučujeme vám použít vepřovou krkovici, která je prorostlá tukem, tudíž se jedná o velmi šťavnaté maso. Za delikatesu mezi druhy vepřového masa se považuje vepřová panenka, jejíž maso je velmi jemné a šťavnaté a lze připravit také ne zcela propečené, jako je tomu u hovězích steaků. Všechny ostatní druhy vepřového masa by měly být dobře propečené. Z dalších částí masa můžeme grilovat například vepřovou kotletu, kterou je vhodné po obvodu několikrát naříznout, jinak by se maso stáhlo z důvodu tuku, který se nachází právě po obvodu kotlety. Dále lze grilovat různé vepřové klobásy, které můžete najít v našem sortimentu. Vepřové maso doporučujeme před grilováním marinovat několik hodin. Vhodné je marinování po celou noc v lednici, přičemž přibližně hodinu před grilováním necháváme maso v pokojové teplotě odpočinout.

Grilovaná krkovička s vypálenou mřížkou posypaná bylinkami
Hledáte tip na grilovačku? Vyzkoušejte recept na výbornou krkovičku v pivní marinádě. Pokud hledáte více informací o grilování jako takovém, přečtěte si náš speciál Sezóna grilování s Albertem.

Poctivý vývar či zabijačkové speciality? Pouze vařením

Vepřový vývar se vaří nejčastěji z kostí. Doporučujeme při vaření přidat i kořenovou zeleninu a případně i koření. Vývar má pak ještě lepší chuť, čímž vytvoří skvělý základ pro polévky či pro podlévání. Při dlouhém vaření na mírném plameni a postupném odebírání vzniklé pěny získáme opravdu poctivý vývar.

Na vesnicích, kde se pořádají zabijačky, vznikají vařením i jiné speciality než pouze vývar. Jsou jimi prejty, jitrnice a ovary. Všechny tyto speciality připravujeme obdobně. Na prejt používáme hlavu, lalok, bůček, vepřové plíce a játra, přičemž maso a plíce vaříme, umletá játra přidáme později s kousky rozmáčené žemle a s kořením. Vše poté promícháme, rozetřeme na pekáč a upečeme. Jitrnice oproti prejtu připravujeme tak, že maso vaříme s plícemi i s částí jater, zbytek přidáváme před plněním do tenkých vepřových střívek. Střívka u obou konců uzavřeme špejlemi, a poté vaříme na mírném plameni. Uvařené jitrnice necháme vychladnout. Ovar, k němuž můžeme přiřadit například vepřový jazyk nebo lalok, podáváme s chlebem, hořčicí i s jinými dochucovacími omáčkami.

Zabijačkový guláš servírovaný v litinovém hrnci na dřevěném prkénku
Zabíjačkový guláš je klasické jídlo každé domácí zabíjačky. Na jeho přípravu se spotřebovávají méně hodnotné druhy masa, využívá se vývar z kostí nebo vývar, ve kterém se vaří jitrnice i jelita.

Dušení aneb bez guláše ani ránu

Při dušení vepřového masa postupujeme jako u hovězího. Maso dusíme na určitém základu, přičemž nejčastějšími jsou cibulový s paprikou či kmínem nebo zeleninový. Dusíme téměř všechny části vepřového masa kromě hlavy, laloku, ocásku, kolena a nožiček. Maso můžeme dusit v celku i nakrájené na větší kousky. Před samotným dušením doporučujeme maso opéct, udrží v sobě šťávu a chuť masa bude výraznější. Při dušení maso podléváme. Kromě zeleniny a koření můžeme při dušení přidávat dle receptu houby, víno, olivy a různé koření.

Guláše připravujeme na cibulovém základu s mletou paprikou. Po přidání mleté papriky brzy podléváme, abychom zamezili jejímu zhořknutí. Na guláš používáme vepřovou kýtu, plec, ořez i bůček. Do základního guláše přidáváme ingredience podle receptů, jimiž mohou být slanina, kyselá okurka, kysané zelí, rajčata apod. Podáváme nejčastěji s houskovým knedlíkem. Lze však také podávat s těstovinami či pouze s chlebem. Guláš připravujeme rovněž i pečením.

Mezi další pokrmy připravované dušením řadíme vepřové maso na houbách (žampionech), vepřové maso na kmínu nebo také vepřové maso na paprice, které připravujeme na stejném základu jako guláš, avšak po zahuštění zjemňujeme smetanou. Vepřové rolády upravujeme rovněž dušením. K některým z těchto pokrmů podáváme jako přílohu rýži.

Záleží nám na tom,

abyste jedli lépe

V Albertu víme, že lepší jídlo vede k lepšímu životu. Proto vám přinášíme čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvě upečené pečivo nebo
výběr toho nejlepšího na gril. Přesně tak, jak to máte nejraději.

Nejchutnější maso je vždy to čerstvé, které pochází ze zdravých a dobře krmených zvířat.

V Albertu se chováme k moři s úctou, abychom vám mohli nabídnout čerstvé a kvalitní ryby z udržitelného chovu či lovu. 

Pochutnejte si na čerstvém a lehkém jídle, které stačí vzít a jí(s)t! V Albertu jsme pro vás připravili variace originálních chutí, které se neomrzí.

Pochutnejte si na bio kvalitě výrobků tak, jak je příroda vymyslela. V prodejnách Albert najdete
širokou nabídku biopotravin z ekologického zemědělství zaručující tu nejvyšší kvalitu.

V Albertově pekařství vyrábíme pečivo na základě naší vlastní unikátní receptury a pečeme přímo v našich prodejnách.

Vyzkoušejte Tržnici u Alberta a nakupte si u nás jen čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu za trvale nízké ceny, na kterých neproděláte.

Naše značky