Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomTiskové zprávyRadost sobě, pomoc druhým

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Zdravě a udržitelně
Náš příběh
Zajímá vás

11. března 2024

Radost sobě, pomoc druhým: V prodejnách Albert si otevřou velikonoční obchůdky děti z dětských domovů

V obchodech a také na e-shopu Nadačního fondu Albert startují velikonočních Obchůdky. Zákazníci si v nich mohou zakoupit originální výrobky spojené se svátky jara, které vyrobily děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Kompletní výtěžek z prodeje jde jako obvykle zapojeným organizacím. Do letošního osmého ročníku oblíbeného projektu se jich přihlásilo téměř pět desítek. Akce trvá do 30. března.

Malí obchodníci z dětských domovů, zařízení Charity, nízkoprahových center a dalších organizací zaměřených na péči o sociálně znevýhodněné děti a mladé budou prodávat oblíbené produkty, jako jsou barevné kraslice, velikonoční perníčky a věnce, háčkovaná kuřátka a různé dárkové předměty s jarními motivy. Své stánky otevřou v období od 15. do 30. března ve vybraných prodejnách Albert po celém Česku. Výrobky dětí z desítky zúčastněných organizací jsou navíc dostupné také v e-shopu Nadačního fondu Albert.

Obchůdky učí dovednosti tvůrčí i praktické

Děti z 45 organizací, které se do letošních velikonočních Obchůdků zapojují, mají za úkol všechny výrobky vymyslet, nakoupit materiál z finančního příspěvku Nadačního fondu Albert, vyrobit, nacenit a nakonec osobně prodat ve stánku.

„Cílem projektu je ulehčit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí budoucí vstup do dospělého života. Obchůzky je totiž učí plánování a finanční gramotnosti, popisuje Kristýna Bernatová z Nadačního fondu Albert a dále vysvětluje: „Samotný prodej pak pro malé obchodníky není jen možností pochlubit se vlastní kreativitou, ale také příležitostí pro rozvoj dovedností v komunikaci s dospělými.“ Odměnu ve formě výdělku mohou organizace využít podle jejich přání a potřeb, například jako kapesné pro děti nebo na společné volnočasové aktivity. V loňském roce velikonoční Obchůdky s Albertem vynesly rekordních 390 tisíc korun.

Investice do dalšího vyrábění

Například děti z Dětského domova Plumov pracují na sortimentu svého Obchůdku již déle než měsíc. „Některé výrobky jsou náročnější na přípravu, třeba keramika musí po základní výrobě až tři týdny schnout, než se provede první výpal. Na Obchůdky se tedy připravujeme velmi intenzivně a děti se už nemohou dočkat, až se postaví za pultík stánku,“ říká Hana Kovaříková, vychovatelka v plumovském domově„Za vydělané peníze koupíme vstupenky na kulturní nebo sportovní akci, kterou by nám rozpočet jinak nedovolil. Část peněz pak investujeme do nákupu žehličky na malování horkými vosky podobně, jako jsme z výtěžku loňského Obchůdku pořídili hlínu, ze které vyrábíme letos,“ dodává.

Obchůdky probíhají v prodejnách Albert od 15. do 30. března. Přesný seznam včetně termínů je k dispozici na webových stránkách Nadačního fondu Albert. Podpořit děti zakoupením jejich velikonočních dekorací je možné od 11. března možné také přes e-shop obchudky.nadacnifondalbert.cz.