Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomNeplýtváme potravinami

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Náš příběh
Zdravě a udržitelně
Zajímá vás

Neplýtváme potravinami

Boj proti plýtvání potravinami patří mezi základní pilíře naší strategie udržitelnosti. Dlouhodobě a systematicky pracujeme na snižování přebytků v prodejnách a dalším využití neprodaných potravin zejména pro lidskou spotřebu prostřednictvím darů do potravinových bank. Na snižování potravinových přebytků spolupracujeme i se zákazníky, ať už formou oblíbené iniciativy „Pomozte nám neplýtvat“, edukací či zapojením do potravinových sbírek. Vyvíjíme také inovativní přístupy, které zahrnují spolupráci se záchrannými stanicemi pro zvířata či kompostování a další energetické využití přebytků. V Praze provozujeme koncept zero food waste prodejny a unikátní kantýny pro zaměstnance.

Co se nám už povedlo:

  • Podíl neprodaných potravin na celkovém objemu se v našich obchodech dlouhodobě pohybuje v nízkých jednotkách procent. V roce 2022 jsme tento podíl snížili na 1,04 %.
  • Jsme potřetí v řadě největším firemním dárcem potravin. V roce 2023 Albert pomohl darem 3 500 tun potravin, v roce 2022 daroval ve spolupráci v Českou federací potravinových bank 2 800 tun jídla, v roce 2021 to bylo 1 900 tun. 
  • Od roku 2020 jsme darovali potravinovým bankám po celém Česku 11 dodávek s chladicí vestavbou pro lepší svoz čerstvých potravin.
  • Hypermarket Albert v pražských Nových Butovicích se stal první zero food waste prodejnou v Česku. Jehož součástí je také kantýna pro zaměstnance, kde vzniklo během prvního roku fungování pod rukama zkušeného šéfkuchaře přes 15 000 udržitelných obědů z potravinových přebytků. 
  • Pro zákazníky jsme v roce 2022 připravili 7 000 kusů banánových chlebíčků a zachránili jsme tak 1,5 tuny neprodaných banánů. 
  • Neprodané potraviny, které již nesplňují nároky na lidskou konzumaci, darujeme ke zkrmení. Celkově do 24 organizací, jako jsou záchranné stanice, zoologické zahrady nebo farmy, zamířilo v roce 2022 přes 165 tun ovoce, zeleniny nebo pečiva. 
  • V rámci již velmi dobře zavedené iniciativy „Pomozte nám neplýtvat“ zlevňujeme zboží před expirací o 30 %, u nebaleného pečiva před zavírací dobou o 50 %. V roce 2022 jsme představili také pilotní projekt bedýnek s ovocem a zeleninou, které si zaslouží druhou šanci. 
  • Ve dvou desítkách prodejen Albert využíváme speciální kompostéry, které mění neprodané potraviny nevhodné k darování na úrodný substrát. 

Naše cíle:

  • Zavázali jsme se, že v roce 2024 darujeme potřebným prostřednictvím potravinových bank minimálně 3 800 tun jídla.
  • Do roku 2025 snížíme potravinový odpad o 65 % oproti výchozímu roku 2016.