Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomTiskové zprávyVelikonoční obchůdky

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Zdravě a udržitelně
Náš příběh
Zajímá vás

26. října 2023

Albert testuje vratný systém na plechovky a PET lahve

Zákazníci mají možnost zapojit se do testování nového systému vracení PET lahví a plechovek, které probíhá v Plzni v prodejně Albert v Rokycanské ulici a také v dalších městech včetně Prahy. Tento pilot má pomoci vybrat nejenom nový stroj, ale také připravit se na plánované zavedení zálohovaného systému. Investice na vybavení prodejen příslušnými stroji vyjde na stovky milionů korun.

Albert spustil testování strojů na vratný systém plechovek a PET lahví od čtveřice dodavatelů, a to v prodejnách v pražských Nových Butovicích, v Plzni a také Hradci Králové. Tady pak přibude ještě čtvrtý stroj v listopadu. Princip je jednoduchý. Zákazníci přinesou prázdné obaly a dostanou za vrácenou lahev či plechovku zpět 50 haléřů formou kupónu, který uplatní při nákupu. Lahve se vrací nesešlápnuté, stejně jako tomu bude po zavedení zálohového systému.

Příprava pro obchodníky ale i výrobce strojů

Albert aktuálně testuje čtyři různé zálohovací přístroje, do kterých lze přinést prázdné plastové nápojové obaly a plechovky. Například přístroj v plzeňském Albertu bude unikátní svou konstrukcí a možností přijímat více obalů najednou, stroj je tak třeba vyzkoušet nejen ze zákaznického pohledu, ale i ze strany prodejen. Zavedení systému nebude totiž velkou změnou jen pro zákazníky, kteří léta odpovědně třídí plastové obaly včetně PET lahví na sběrných místech s barevnými kontejnery. Velkou změnou to samozřejmě bude i pro prodejny a jejich zaměstnance.

„Důvodem tohoto testování je, že s přípravami zákona na zavedení zálohového systému se potřebujeme důkladně připravit i my. Víme, že úspěch nového zálohového systému bude záviset nejen na zákaznících a na tom, jak zálohování přijmou, ale samozřejmě také na nás, obchodnících. Jsou to právě naše prodejny, které budou muset na začátku zainvestovat stamiliony korun do nákupu a technických úprav na umístění strojů na PET lahve a plechovky, jež jsou prostorově náročné,“ vysvětluje důvody pilotního testování Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert a dodává: „Cílem pilotního programu je také vyzkoušet, jak tyto přístroje fungují v praxi a jaká je jejich reálná náročnost na obsluhu.“ Pilotní projekt by měl podle předpokladů trvat až dva měsíce.

 

„TOMRA poskytuje zálohomaty určené k recyklaci v tzv. čisté smyčce, aby udržela cenné zdroje v nepřetržitém oběhu používání. Za společnost TOMRA můžeme říct, že vítáme odpovědnost společnosti Albert nepodcenit přípravu na nový zálohový systém, který má podpořit zlepšení životního prostředí pro nás všechny. Víme, že zavedení systému přinese spoustu práce, času a finančních nákladů pro všechny zainteresované strany. Proto chceme všechny ujistit, že jsme připraveni se na tomto novém revolučním systému podílet. V plzeňské prodejně Albert nyní představujeme unikátní přístrojové řešení TOMRA R1, které má zajistit jedinečnou zákaznickou zkušenost, která se promítne v rychlosti a jednoduchosti vracení velkého objemu nápojových obalů,“ vysvětluje Emil Brožek, Managing Director TOMRA s.r.o. v České republice.

(1) *Počáteční investice do ustavení systému v maloobchodě vyčíslila studie CETA z loňského roku na více než 5 miliard CZK.