Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
news-roomvecere-na-taliri-potrebnych
Pro média
Náš příběh
Zdravě a udržitelně
Zajímá vás

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

6. června 2024

Večeře na talíři potřebných do desítek minut. Albert jako první zrychlil darování čerstvých potravin

Počet potřebných, kteří spoléhají na potravinovou pomoc, neustále roste. Albert je největším dárcem potravinových bank a hledá další cesty, jak darovat ještě lépe a efektivněji. Ve spolupráci s bankami zavedl novinku – večerní darování jídla z obchodů přímo na stoly lidí v nouzi. Díky tomu se daří zvýšit objem darovaných čerstvých potravin, zejména masa a mléčných výrobků. V posledních pěti měsících šlo o 90 tun a celkové meziroční navýšení darů o 10 %.

Během pozdního odpoledne připraví zaměstnanci v prodejnách Albert po celé České republice čerstvé potraviny, jako jsou mléčné výrobky, ovocné šťávy, maso či hotová jídla vhodná k darování. Všechno pak putuje přímo do organizací, které umí pokrmy ihned zpracovat. Ještě ten den se tak jako večeře dostanou na stoly potřebných. Hlavními příjemci pomoci proto jsou komunitní sociální kuchyně, chráněná bydlení či azylové domy pro rodiny v krizi.

„Večerní darování čerstvých potravin smysluplně zapadá do naší celkové strategie neplýtvání. Oproti běžné distribuci potravinových darů se projekt liší zejména prvkem lokálnosti a přímé komunitní pomoci,“ vysvětluje Jiří Mareček, ředitel pro udržitelnost obchodů Albert.

------------- Jak večerní darování probíhá? Pusťte si video. -------------

Nový model darování vymyslely potravinové banky, které již několikrát dokázaly, že svou práci dokážou přizpůsobit aktuálním potřebám ve společnosti.  Cílem projektu umožnit darovat více čerstvých potravin, které pro lidi v nouzi nejsou samozřejmostí.

„Neprodané potraviny, především maso a mléčné výrobky, se dostávají k cílovým klientům v řádu desítek minut. Kouzlo tkví k rychlosti darování, pro dary si totiž přijíždí místí organizace z přilehlého okolí prodejen,“ popisuje Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank a doplňuje: „Pečlivá a efektivní logistika tak přináší každý den velkou pomoc lidem v nouzi a výrazné snížení plýtvání.“

Jedním z příjemců večerních darů je také azylový dům v Horních Počernicích. „S potravinovou bankou spolupracujeme dlouhodobě a získáváme jejím prostřednictvím především trvanlivé potraviny. Jsme velmi vděční a děkujeme společnosti Albert, že nyní můžeme přijet přímo do prodejny a vyzvednout čerstvé jídlo,“ říká Gabriela Selinger z azylového domu v Horních Počernicích SKP HOPO, který se nachází ve vzdálenosti jednoho kilometru od místního supermarketu Albert.

Darování místo plýtvání:

  • Podíl neprodaných potravin se v Albertu díky znalosti potřeb zákazníků a využívání moderních technologií dlouhodobě pohybuje kolem 1 % z celkového objemu.
  • V roce 2023 se do potravinových bank dostalo 3 500 tun potravin z prodejen Albert. Obchodník je tak potřetí v řadě největším firemním dárcem České federace potravinových bank.
  • Díky 11 chladicím dodávkám, které Albert potravinovým bankám v posledních čtyřech letech daroval, se k lidem v nouzi dostává více čerstvého jídla. Vloni na jejich provoz a servis navíc přispěl částkou 1,5 milionu korun.