Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomTiskové zprávyMladí z dětských domovů

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Zdravě a udržitelně
Náš příběh
Zajímá vás

16. srpna 2023

Mladí z dětských domovů získávají pracovní zkušenosti v Albertu

Sedm dospívajících z dětských domovů vyměnilo prázdninové volno za pracovní zkušenosti a přivýdělek v místních prodejnách Albert. Jedna z nich, devatenáctiletá Míša, dochází do ústecké prodejny už rok. Myslí totiž na dobu, kdy bude muset domov opustit, a proto si spoří. S hledáním brigád mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí pomáhá Nadační fond Albert, který je dlouhodobě podporuje.

Míša je jednou ze sedmi mladých lidí, kteří mají brigádu v některém z obchodů Albert v kraji. „Zájem mladých z dětských domovů je značný, letos se nám jich přihlásilo několik desítek z celé republiky. Následně jsme se jim ve spolupráci s prodejnami a domovy snažili najít vhodnou pozici,“ vysvětluje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert. „Některé domovy dokonce spolupracují s prodejnami dlouhodobě, takže se obrací už přímo na ně. Pro děti to jsou jedny z prvních pracovních zkušeností, které jim mohou v životě hodně pomoct,“ upřesňuje.

V průběhu prázdnin pracuje Míša i pětkrát týdně. Když má školu, tak do hypermarketu na Krušnohorské ulici dochází třikrát týdně na odpolední směny. „Pracuji v lahůdkách, vybrala jsem si je, protože sem chodil na brigádu i můj bratr a po dlouhém naléhání mě do obchodu přivedl. Máme tady dobrý tým, kolegové mi pomůžou a poradí, když potřebuji,“ říká devatenáctiletá Míša, které se líbila i práce v pekárně.

Míša myslí na budoucnost po dětském domově

Práce v obchodě je první velká Míšina brigáda. Za pultem ale neplánuje zůstat. „Ráda bych jednou dělala masérku. Masérskou školu už mám vystudovanou,“ říká Míša. S uspořenými prostředky myslí na budoucnost. „Až budu opouštět dětský domov, budu je potřebovat. Ještě chci studovat podnikání, takže asi po dvou letech, po studiích, bych odešla,“ doplňuje.

Pracovní zkušenost formou brigád nabízí mladým lidem z dětských domovů ústecký hypermarket už bezmála šest let. Důležitou roli při zaučování a předávání zkušeností hrají vedoucí oddělení i celé prodejny.

„Aktuálně tady máme více mladých. Tři jsou učni a dva by měli přijít ještě z Dětského Domova Střekov. Také Míša si přivedla šikovnou kamarádku, ta už také nastoupila na brigádu,“ říká Ivana Krsková, manažerka ústeckého obchodu na Krušnohorské ulici. O Míše mluví jako o zodpovědné kolegyni. „Záleží jen na mladých lidech, jestli chtějí, nebo nechtějí pracovat a vyzkoušet si to,“ uzavírá.