Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomTiskové zprávyAlbert navýšil potravinou pomoc

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Zdravě a udržitelně
Náš příběh
Zajímá vás

31. ledna 2023

Albert navýšil potravinou pomoc na 2 800 tun a je opět největším dárcem jídla

Společnost Albert dlouhodobě spolupracuje s potravinovými bankami na navyšování pravidelných darů ze svých prodejen. Díky stále lepšímu nakládání s potravinovými přebytky v Albertu se k potřebným dostalo meziročně o 50 % více jídla.

 • V roce 2022 pomohl Albert darem 2 800 tun potravin, což představuje 5,6 milionů standardizovaných porcí jídla*.
 • Jde se o meziroční nárůst darů o polovinu a překročení veřejného závazku o 20 %.
 • Albert se stal podruhé v řadě největším firemním dárcem České federace potravinových bank.
 • Pro rok 2023 se Albert veřejně zavazuje darovat 3 000 tun potravin, tedy přes šest milionů porcí jídla pro potřebné.
 • Pro lepší svoz a distribuci čerstvých potravin Albert daroval potravinovým bankám už 10 chladicích dodávek a loni přispěl na jejich provoz částkou 1,2 milionu korun.

Aktivity na zaměřené na omezování plýtvání jídlem patří v Albertu dlouhodobě mezi pilíře strategie udržitelnosti. Podíl neprodaných potravin se v prodejnách obchodníka pohybuje již několik let kolem jednoho procenta z celkového objemu, a i pro toto množství potravinových přebytků hledá Albert co nejsmysluplnější uplatnění. Nejlépe v podobě darů pro lidskou spotřebu a pomoci potřebným.

„Každé jídlo by mělo najít využití. Není to jen otázka udržitelnosti, ale také odpovědného chování. A právě darování potravin dává společenský smysl. Každým rokem zlepšujeme systém darování z našich obchodů a rozvíjíme spolupráci s potravinovými bankami, aby se k potřebným dostalo co nejvíce jídla,“ vysvětluje Jiří Mareček, ředitel pro udržitelnost a komunikaci obchodů Albert„Děkujeme České federaci potravinových bank za partnerství v uplynulém roce. Těší nás, že jsme mohli společně přispět ke zkvalitnění každodenního života seniorů, rodičů samoživitelů či stovek sociálních organizací.“

Je třeba neplýtvat a darovat

Stoupající potřebu materiální pomoci v podobě jídla či drogerie vyzdvihují také samotné potravinové banky, které v tomto směru hrají významnou roli, ať už jde o distribuci darů k potřebným či organizaci sbírek. „S ohledem na společenskou situaci jsme během loňského roku zaznamenali intenzivnější poptávku po potravinové pomoci. O to více si vážíme přístupu maloobchodníků, jako je Albert, který je ochotný po celém Česku pracovat na navyšování darů a pomáhat také koncepčně materiální a finanční formou,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

S rozvozem čerstvých potravin pomáhají bankám také chladicí vozy z Alberta. Loni se jejich počet rozrostl ze tří na deset. „Je to obrovské posílení svozové a rozvozové kapacity v regionech. V mnohých místech nám tato auta doslova vytrhla trn z paty a umožňují lepší distribuci. Je to neocenitelná pomoc. Zároveň je pro nás moc důležité, že Albert nezapomíná, že auta musí někdo řídit a potřebují palivo, a proto každoročně přispívá i na jejich provoz,“ doplňuje Veronika Láchová.

 

Jak Albert pomáhal komunitám v roce 2022

 • Potravinové bance Albert daroval 7 dodávek s chladící vestavbou pro rozvoz čerstvých potravin. Společně se 3 vozidly darovanými v uplynulých letech tak už pomáhá s rozvozem 10 dodávek od Alberta.
 • Na pomoc Ukrajině Albert vyčlenil hned v začátcích konfliktu 10 milionů korun. Potravinová pomoc směřovala k potřebným přes Člověka v tísni, potravinové banky, Kongresové centrum v Praze a také ukrajinskou ambasádu. V následujících týdnech Albert daruje Velvyslanectví Ukrajiny v ČR elektrické ohřívače v hodnotě dva miliony korun.
 • Albert pomáhá i zvířatům: celkově do 24 organizací, jako jsou záchranné stanice, myslivecké spolky, ale i hmyzí farma, loni zamířilo více než 165 tun ovoce, zeleniny nebo pečiva, které už nejsou vhodné k lidské konzumaci a nemohou být darované potravinovým bankám.
 • Pomoc komunitám zastřešuje Nadační fond Albert, který podporuje vzdělávání a rozvoj děti ze sociálně ohroženého prostředí. V loňském roce se jeho podpora vyšplhala na více 20 milionů korun.
 • Občerstvení zaslal Albert také hasičům, kteří loni v létě pomáhali likvidovat požár v Českém Švýcarsku.
 • Albert se od počátku zapojuje do pravidelných Sbírek potravin. Loni v jejich rámci zákazníci Albertu darovali 152 tun potravin.

* 1 porce jídla se podle standardizované metodiky počítá jako 0,5 kg potravin.