Přeskočit
Albert logoAlbert logo

Vítejte!

Můj profil
0
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
NewsroomSnižujeme uhlíkovou stopu

Newsroom

Informační servis společnosti Albert ČR

Pro média
Náš příběh
Zdravě a udržitelně
Zajímá vás

Snižujeme uhlíkovou stopu

Redukce skleníkových plynů představuje komplexní oblast, ke které přistupujeme na základě nejnovějších klimatických poznatků. Investujeme do modernizace prodejen, jenž přináší výhody nejen pro zákazníky, ale díky klimaticky šetrným technologiím chlazení a zásadním úsporám energií také pro přírodu. Nadále hledáme možnosti energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů energie. Na konci roku 2022 jsme aktualizovali náš klimatický plán a cíle při snižování emisí CO2 v celém dodavatelském řetězci. Uvědomujeme si, že na cestě k plné uhlíkové neutralitě je před námi řada úkolů, na kterých chceme se svými partnery intenzivně spolupracovat. Dlouhodobě klademe důraz také na další oblasti, jež nesou skrytou klimatickou zátěž, jako jsou potravinové přebytky a jejich eliminace.

Co se nám už povedlo:

  • V posledních pěti letech jsme snížili emise ve vlastním provozu (Scope 1 a 2) o více než 50 %. Naším výchozím rokem je 2018.
  • V roce 2022 jsme modernizovali dalších 23 prodejen, každá z nich šetří v průměru třetinu energií.
  • Díky darování 2 800 tun potravin jsme v roce 2022 ušetřili přibližně 7 000 tun emisí skleníkových plynů*.
  • Používáme 100 % chladiv šetrných k přírodě. Přechod na ekologicky šetrné varianty přinesl kompletní redukci skleníkových plynů vznikajících při chlazení.
  • Pracujeme na využití vhodných střešních ploch pro instalaci fotovoltaických panelů a v roce 2022 jsme nakoupili více než 10% podíl zelené bezemisní elektřiny.
  • V roce 2022 jsme s externí konzultantskou společností identifikovali hlavní oblasti redukce CO₂ u nepřímých emisí (Scope 3) a na základě vytvořené časové osy je postupně představujeme našim dodavatelům. Na konci roku 2023 jsme pro dodavatele uspořádali expertní seminář, abychom je seznámili s naším plánem v oblasti eliminace nepřímých emisí.
  • V našich prodejnách využíváme systém autonomního nezávislého hlídání teplot. Toto chytré řešení nám přináší ještě lepší kontrolu kvality, ale také úsporu energií.

Naše cíle:

  • Do roku 2025 snížíme uhlíkové emise z vlastního provozu (Scope 1 a 2) o 65 % ve srovnání s výchozím rokem 2018.
  • Do roku 2030 chceme snížit nepřímé emise skleníkových plynů (Scope 3) alespoň o 37 %, a to v porovnání s výchozím rokem 2020.
  • Zavázali jsme se dosáhnout nulových emisí z vlastního provozu do roku 2040, plně uhlíkově neutrální chceme být nejpozději v roce 2050.

* Studie OSN: Food Wastage Foodprint