Můj Albert
Ušetřete vždy nejvíc
Otevřít
Slavnostní pečená husa na svatého Martina i Štěpána

Slavnostní pečená husa na svatého Martina i Štěpána

Ingredience

1 chlazená husa
sůl
1 česnek
2 jablka
1 pomeranč
100 g cukru
4 lžíce sójové omáčky
1 lžička mleté papriky
2 bobkové listy
2 snítky čerstvého tymiánu
2 snítky čerstvého rozmarýnu

Postup přípravy

1. Husu omyjte a osušte papírovou utěrkou. Konce křídel a přebytečnou kůži odřízněte. Husu pořádně nasolte zvenčí i zevnitř. Dejte ji do hlubokého pekáče, konce stehen svažte k sobě potravinářským provázkem a pečte v troubě 60 minut na 140 °C. Husu polévejte postupně vypékaným sádlem. Pak zvyšte teplotu na 160 °C a pečte dalších 60 minut a vždy po 15 minutách přelévejte sádlem. Přebytečné sádlo naběračkou z pekáče odeberte. Do pekáče přidejte rozpůlený česnek, na poloviny rozkrojená 2 jablka a půlkolečka z pomeranče. Teplotu zvyšte na 180 °C a dále pečte.
2. Do pánve nasypte 100 g cukru a nechte rozpustit na karamel. Karamel stáhněte z plotny, opatrně přilijte 4 lžíce sójové omáčky a přidejte lžičku mleté papriky. Stěrkou promíchejte dohladka. Směsí potírejte husu každých 15 minut a dopékejte při 180 °C poslední hodinu.
3. Husu po upečení vyjměte z trouby na chladicí mřížku. Vypečené sádlo opatrně slijte do omáčníku. Provázkem svažte 2 bobkové listy, 2 snítky tymiánu a 2 snítky rozmarýnu. Bylinky vložte mezi svázaná pečená stehna na ozdobu.
4. Husu přendejte na servírovací talíř a dozdobte ji kolem pečenou přílohou z česneku, jablek a pomerančů. Slavnostní pečínku můžete podávat s bramborovými knedlíky nebo lokšemi.

Jak na to?

Pomohl vám recept?
9hodnocení4

Další videorecepty