Newsroom
Informační servis společnosti Albert ČR

Lektorky výživového programu Zdravá 5 připravily krabice zdravého cukroví do dětských domovů

Vánoce jsou časem dobrých skutků. Obdarovat děti, které neměly tolik štěstí v životě, a také jejich vychovatele, se rozhodl tým lektorek výživového programu Zdravá 5. Připravily pro ně zdravé varianty tradičního cukroví. Dvoukilovou krabici obdrželo celkem 85 dětských domovů z celého Česka.

V průběhu prosince napekl tým čtrnácti lektorek Zdravé 5 na sto sedmdesát kilo zdravého cukroví a rozjel se do všech koutů Česka. „Chtěli jsme dětským domovům a všem vychovatelům vyjádřit tímto malým dárkem naši velkou podporu a poděkovat jim za náročnou práci, která byla letos ještě ztížená pandemií,“ vysvětluje Petra Režná, programová manažerka Nadačního fondu Albert.

cukrovíDěti a jejich vychovatelé si tak během svátků pochutnají na zdravějších variantách tradičního cukroví. Lektorky jim napekly celozrnné perníčky, linecké cukroví ze špaldové mouky a nepečené kuličky ze sušeného ovoce a oříšků. „Touto akcí chceme také motivovat zaměstnance a děti v dětských domovech, aby si vyzkoušeli zdravější verzi cukroví i sami připravit. Domovy od nás obdržely také přesné recepty, společně s oříšky, moukou a sušeným ovocem pro zdravější pečení,“ říká Alena Paldusová, manažerka výživového programu Zdravá 5.

 

pečeníDětské domovy překvapení v podobě zdravého vánočního cukroví a surovin na pečení velmi potěšilo. Mnohé z nich se daly rovnou do pečení. „Z cukroví jsme měli v domově velikou radost, moc nám všem chutnalo. Pro děti jsme uspořádali soutěž v pečení perníčků a lineckého podle receptů, které jsme dostali,“ děkovala za dar Pavla Tvrdoňová, ředitelka Dětského domova Hranice.

„Pro všechny fanoušky zdravé stravy jsme letos připravili také vánoční video, abychom ukázali, že i něco tak tradičního, jako jsou Vánoce, jde pojmout o něco zdravěji,“ vysvětluje Alena Paldusová. Ve videu lektorky představují odlehčené recepty na vánočního kubu, bramborový salát, zajímavě pojatý recept na rybu, pečený čaj a nepečené cukroví.

Letošní rok byl mimořádný

Celkově byl letošní rok pro spolupráci mimořádný. Kromě běžných projektů jako je Bertíkova štafeta, Obchůdky s Albertem nebo Bertík pomáhá, který rozděluje čtyři miliony korun, pomáhal Nadační fond Albert během jarní vlny koronaviru s rozvozem dezinfekce do dětských domovů, vypsal také dva mimořádné granty na celkem dva miliony korun. Nadačnímu fondu Albert se i přes komplikovanou situaci povedlo zachovat spolupráci s dětskými domovy i dalšími organizacemi, které pomáhají dětem ze sociálně ohroženého prostředí, v téměř plné podobě. Tradiční Vánoční obchůdky s Albertem proběhly ve venkovních stáncích a nově také i v online prostředí. Také Zdravá 5 přenesla výuku do online prostředí.

Unikátní vzdělávací program Zdravá 5, který se zaměřuje na vzdělávání dětí z mateřských i základních škol v oblasti zdravého stravování, realizuje Nadační fond Albert již více než patnáct let. Program, který nově funguje i v online formě, je zcela zdarma. Detailní informace o projektu najdete na www.zdrava5.cz.

Darování

Přečíst předešlý článek
Přečíst další článek