Nádivka je základ

Jak řekl sám Zdeněk Pohlreich: “Je máloco tak dobrého, jako je nádivka, kterou si vyndáš z pečeného kuřete. Jak je to nasáklé hezky tou šťávou.” Nejlepší na nádivce je, že její příprava je velmi jednoduchá.

Základem je starší houska pokrájená na kostičky, vajíčka - tedy oddělené žloutky a bílky, smetana, sůl a pepř. Poté je vhodné osvěžit nádivku bylinkami. V tomto případě zvolil šéf čerstvou petrželku, kterou nasekal nadrobno. K nádivce přidal ale i trochu luxusu ve formě šunky, kterou nakrájel na drobné kostičky.

Bílky se oddělují, protože se musí ušlehat do sněhu. Není třeba z nich šlehat úplně tuhý sníh. Stačí jen, aby byly nadýchané.

Nejlepším nástrojem pro promíchání nádivky jsou samozřejmě ruce. Proto je důležité se toho nebát a pěkně to rukama promíchat.

Speciální trik

Všichni jste zvyklí, že se nádivka vkládá vždy dovnitř kuřete či jiného masa. U kuřete vždy do břišní dutiny. Zdeněk Pohlreich ale přišel se zajímavým trikem, který vám při pečení ochrání kuřecí prsa tak, že zůstanou krásně šťavnatá. Jak to udělal?

Zde je jednoduchý návod: Položte si kuře prsy vzhůru a vsuňte ruku opatrně mezi prsa a kůži a pomalu oddělte kůži od prsou. Dejte pozor, abyste kůži neprotrhli. Do vzniklé kapsy natlačte nádivku. Nemusíte to nikde svazovat ani připíchnout. Vajíčko, které nádivka obsahuje, se po působení tepla stane jakýmsi lepidlem. Zbylá nádivka patří samozřejmě do břišní dutiny kuřete. Tím ochráníte kuřecí prsa před vysušením.

 

Před pečením

Na kuře vám bude stačit menší zapékací mísa. Nebojte se, pokud je v ní kuře trochu natěsno. Tím žárem se připeče a zmenší svůj objem. Je lepší péct v zapékací míse než na plechu, protože vám bude z kuřete vytékat šťáva.

Ještě než vložíte kuře do předehřáté trouby, nezapomeňte, že by se mělo ochutit i zvenku. Na povrchu snese kuře hodně soli i pepře, tak se toho nebojte. Kuře není třeba ničím podlévat. O finální výsledek se pak postará pouze vaše trouba. Po upečení nezapomeňte nechat kuřátko trochu odpočinout.

Zeleninová příloha

K takovémuto krásnému podzimnímu kuřeti se hodí i podzimní příloha. Proto Zdeněk Pohlreich zvolil zeleninovou přílohu - kapustičky restované na másle.

V tomto díle si také zopakujete jednu disciplínu, kterou s vámi ve Škole vaření náš šéf již probíral. Uvidíme, jestli jste si to zapamatovali. Jedná se o blanšírování.

Předtím, než se budete chystat kapustičky blanšírovat, má náš šéfkuchař ještě jeden typ. Každou kapustičku nařízněte křížem zespoda v místě, kde se nachází košťál. Tím, že se jedná o tvrdší část, nemusela by při blanšírování tak rychle změknout jako ostatní části. Takhle se ta vroucí voda dostane do košťálu lépe a vy můžete být v klidu, protože vaše kapustičky budou přesně tak měkké, jak mají být.

Po blanšírování svoji finální chuť dostanou orestováním na másle s přidáním najemno nakrájené papriky, která přílohu barevně rozzáří.

Věříme, že si i tento díl užijete a že se již těšíte na tradiční formu tohoto receptu krok po kroku. Přejeme dobrou chuť.