V následujících krocích se dozvíte, jak na to:

  1. Správný druh masa je základem úspěchu, vybírejte tedy to určené přímo k přípravě steaků. Maso by mělo být vyzrálé, tzv. stařené, minimálně třicet dní od porážky. Při zrání prochází kontrolovaným procesem a je skladováno za přísných podmínek.
  2. Alespoň půl hodiny před pečením maso vyndejte z lednice.
  3. Důkladně ho potřete rostlinným olejem.
  4. Pánev rozpalte na co nejvyšší teplotu.
  5. Ověřte propečenost masa – buď speciálním teploměrem, nebo jen zmáčknutím prstů. Čím větší odpor, tím propečenější steak.
  6. Steak nechte 10 minut odpočinout pod alobalem, aby z něj nevytekla šťáva.
  7. Až těsně před podáváním osolte hrubozrnnou solí a dochuťte čerstvým pepřem.

Aby vše bylo ještě jednodušší, máme pro vás v Albertu pestrou nabídku nejoblíbenějších prémiových druhů steaků ve vakuovém balení. Stačí jen sáhnout po vašem favoritovi a za chvíli už jej můžete mít na stole.

JAK NA SPRÁVNĚ PROPEČENÝ STEAK?

druhy steakyRARE

Okraje jsou propečenější a zbarvené dohněda, ale uvnitř je maso stále červené o teplotě do 50 °C.
· PEČTE CCA 2 MINUTY Z KAŽDÉ STRANY

MEDIUM RARE

Středně propečený steak s růžovým vnitřkem o teplotě kolem 55 °C. Směrem k okraji maso hnědne.
· PEČTE CCA 3 MINUTY Z KAŽDÉ STRANY

MEDIUM

Maso je uvnitř stále narůžovělé, zbytek masa by měl být téměř hnědý. Teplota masa uvnitř je okolo 60 °C.
· PEČTE CCA 4 MINUTY Z KAŽDÉ STRANY

WELL DONE

Kompletně propečený steak s vnitřní teplotou 70 °C. Tato úprava se nedoporučuje.
· PEČTE CCA 5 MINUT Z KAŽDÉ STRANY

 

ZNÁTE JEDNOTLIVÉ DRUHY STEAKŮ?

 

rumpsteakRUMPSTEAK

Připravuje se z horní části zadního hovězího, z květové špičky. Toto místo není téměř vůbec namáháno, proto je maso libové a velmi křehké. Někdy je na rump steak používá i nízká roštěná, protože má vlastnosti téměř identické s květovou špičkou. Maso je tak dobré, že jej stačí podávat jen čistě se solí a pepřem. Vždy ale dejte přednost vyzrálému kousku.

 

entrecoteENTRECOTE

Neboli vysoký roštěnec je maso pocházející ze hřbetu zvířete blíže k hlavě. Celá část se nazývá roštěná, rozděluje se pak na přední (vysoký) a zadní (nízký) roštěnec. Na steaky se používá přední část, protože se skládá z více svalových vrstev najednou, je prorostlejší a obsahuje více tuku. Jelikož je tuk nositelem chuti a zároveň zjemňuje svalovou tkáň, je entrecôte jedním z nejoblíbenějších mas k přípravě steaků. Může být bez kosti i s kostí, přičemž kost opět chuťově ovlivňuje – zintenzivňuje – samotné maso. Název entrecôte, chcete-li anglicky Rib Eye, pak označuje nejšťavnatější středovou část roštěné.

 

queenslandQUEENSLAND

Je názvem pro maso pocházející z irského plemene Angus. Zvířata jsou chována na australských a novozélandských pastvinách. Queensland se připravuje z přední části kýty zvané ořech a je skvělý v receptech, kde se může podávat nakrájený na tenké plátky. Toto mramorované maso má excelentní chuť, je šťavnaté a křehké.