SKANDINÁVIE

Ve Finsku si děti pomažou tváře sazemi a vyrážejí do ulic vyzbrojeny košťaty, kávovými konvicemi a březovými větvičkami. Naopak v sousedním Norsku se patří zalézt pěkně domů a číst detektivku. Řada vydavatelství dokonce přichází se speciálním velikonočním vydáním.
 

USA

Klasický americký zvyk je hledání vajíček v zahradě, které tam ukryl velikonoční zajíček. Nejprestižnější schovávačka se pořádá už 130 let v zahradě Bílého domu. Tuto tradici si do nové vlasti za mořem přinesli němečtí emigranti kolem roku 1700.
 

NĚMECKO

V Německu hledání vajíček dodržují dodnes. Obchody prodávají nejrůznější košíčky, do kterých si malí hledači uloží nalezené kraslice, raději čokoládové než obarvené slepičí.

 

ŠPANĚLSKO

Ve Španělsku se slaví „tancem smrti“. Účastníci se obléknou jako kostlivci a o půlnoci ze čtvrtka na pátek vyrazí na tříhodinový průvod městem. Poslední kostlivec v průvodu nese nádobu s popelem.

 

ITÁLIE

V severoitalské Florencii se zase přímo před světoznámou katedrálou každoročně odpaluje devět metrů vysoký vůz napěchovaný pyrotechnikou. Explozi spouští florentský kardinál přímo z katedrály na konci bohoslužby. Tato prazvláštní tradice sahá do doby křižáckých válek a má přinést mír a prosperitu.

 

JIŽNÍ A VÝCHODNÍ EVROPA

Velikonoční kraslice se malují po celém světě. Kromě slepičích jsou oblíbená husí, kachní, křepelčí a dokonce i pštrosí vejce. V Řecku se barví pouze červenou barvou, neboť připomíná krev a ukřižování Ježíše Krista. Chorvaté si vajíčkem přiťukávají a v Rusku se při předávání vajíček třikrát obřadně políbí.

 

ČESKO

I český beránek vychází z křesťanské symboliky, kde představuje nevinnou oběť. Dříve se na Velikonoce často peklo jehněčí nebo skopové maso. Později, když ovčí chovy nebyly tak běžné, nahradil pečínku beránek z třeného nebo piškotového těsta. Často se peče také zajíček, symbol Velikonoc především v anglosaském světě. České velikonoční kraslice vzbuzují odbiv po celém světě, zatímco pomlázka spolehlivě boduje v celosvětovém žebříčku velikonočních podivností. Má ovšem silnou konkurenci, protože zvláštních zvyků byste po celém světě našli spoustu.

 

MEXIKO

Přímo nabitá velikonoční symbolikou je mexická capirotada, která se připravuje během půstu i na Velký pátek. Pečivo zpodobňuje tělo Páně, sladký sirup prolitou krev. Skořice odkazuje na dřevo kříže a hřebíčky, ty mluví samy za sebe. Bílý tvaroh potom symbolizuje plátno, do kterého byl Kristus zabalen po sejmutí z kříže. Tento vynikající pokrm musíte vyzkoušet. Všechny ingredience nakoupíte v našich prodejnách.