Svatý Ambrož

Slyšeli jste někdy o sv. Ambroži? Nevadí. Sv. Ambrož se narodil kolem roku 339 v dnešním Německu. V dospělosti se stal soudcem v italském Miláně. Nebyl pokřtěn, ale i tak byl pro svou spravedlivost a dobrosrdečnost zvolen milánským biskupem.

Tradice spojená se sv. Ambrožem byla spojena rovněž s rozdáváním pamlsků. On sám byl oblečen do dlouhé košile, na hlavě měl do špičky stočenou čepici se závojem přes obličej, v ruce držel metlu polepenou bílým papírem a v druhé ruce pytlík s pamlsky. Většinou stál před kostelem, kam se nashromáždily děti, které na Ambrože hrdinsky pokřikovaly. Když se za nimi rozběhl, z pytlíku mu vypadávaly pamlsky, které se odvážné děti pokoušely sbírat.

Vánoční tradice - vánoční lodičky

Existuje spousta činností, které jsou považovány za vánoční tradice. My vám nyní představíme jednu z nich, a tou je pouštění vánočních lodiček ze skořápek vlašských ořechů se svíčkou uvnitř.

Do výroby můžete zapojit i své děti. Je to velmi jednoduché. Stačí rozpůlit vlašský ořech, vyndat vnitřek a do skořápek umístit malou svíčku. Tu můžete uvnitř upevnit tak, že ji zespodu nahřejete, a poté přitlačíte ke skořápce. Díky rozehřátému vosku se svíčka uvnitř skořápky přilepí. Lodičky pak můžete pouštět v naplněném dřezu, umyvadle či v kádi s vodou.

Plamínek odrážející se od hladiny při ztlumených světlech vykouzlí nádhernou atmosféru. Pouštění lodiček předznamenává životní cestu majitele lodičky.

Pokud lodička vydrží dlouho svítit, čeká jejího majitele dlouhý život. V případě, že se lodička vydá směrem od břehu, bude se i její majitel v životě vydávat na cesty. V opačném případě, kdy lodička zůstane u kraje, bude se i její majitel držet při domovu. Lodičku vyrobíte rozpůlením a vydlabáním skořápek a následným připevněním malé svíčky – většinou nahříváním spodní strany svíčky.

Na co byste neměli zapomenout

Včera jsme nakousli téma o vánočních ozdobách. Zmínili jsme se o nových trendech a také jsme vám dali tip na výrobu řetězu ze sušeného ovoce. Nyní vám připomeneme, co vše by mohlo být součástí vánoční výzdoby.

O stromečku a jeho ozdobách není nutné dlouze vyprávět. O jeho spojitosti s Vánoci se dozvíte později. Adventní věnec máte také doma již dva týdny. Zaměříme se tedy na to ostatní. Určitě by vám ve vaší vánoční výbavě neměl chybět vánoční ubrus, tedy minimálně dva. Občas se podaří někomu nechtěně ušpinit ubrus a nemít náhradní je v tuto chvíli kapka starostí navíc. Na stůl rovněž patří váza s vodou a barborkami.

Na okně by neměl chybět vánoční svícen, případně vánoční světýlka. Někteří mají zvykem po vzoru amerických filmů zdobit světýlky zvenku celý dům. Barvy působí vesele, avšak u všech světýlek dejte pozor na bezpečnost. Vyvarujte se nákupu světýlek od pochybných prodavačů. Atmosféru můžete dokreslit například i vonnými svíčkami, mašličkami a samozřejmě cukrovím.

Takže pokud vám něco ze zmiňovaných obchod chybí, můžete vyrazit do Alberta.