Ke kořenům vánočního stromku

Vánoční stromeček patří k jednomu z hlavních symbolů Vánoc. Stromek umístíme vždy na viditelné místo našich příbytků, kde trávíme s rodinou nejvíce času. Ozdobíme ho a nadělujeme si pod ním dárky. Ale jak tomu bylo dříve?

Dříve se na našem území nepořizovaly vánoční stromky. Pouze se věšely větvičky nad štědrovečerní stůl. Později se nad stůl věšely i adventní věnce. Postupem času se nad stůl začaly věšet i malé stromečky, které však nebyly ozdobené a zároveň viseli špičkou dolu. První zmínky o ozdobeném vánočním stromku pocházejí z 16. století z dnešního Německa. Ozdoby však zdánlivě připomínaly ty dnešní plastové koule a umělé řetězy s elektrickými světýlky. Stromečky se zdobily sušeným ovocem, perníčky a lojovými svíčkami.

K nám se ozdobené stromečky dostaly až na počátku 19. století nejprve do bohatších rodin bydlících v měšťanských domech. Údajně poprvé postavil a ozdobil u nás vánoční stromek ve svém domě ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich v roce 1812. Odtud se tato tradice rozmohla po celé Praze, a poté do dalších měst. Vesnice přejaly tento zvyk zhruba o století později.

Jaký stromek vybrat a čemu se vyvarovat

Existuje spousta druhů vánočních stromků, které můžete doma mít. Neexistuje jeden druh, který by byl nejlepší za všech okolností. Záleží totiž na vašich preferencích. Jaký byste si měli vybrat a podle čeho?

Pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle, zvolte především jedli, borovici nebo smrk pichlavý. Protože například smrk ztepilý opadává dříve než ostatní druhy. Při volbě z těchto druhů pak záleží zejména na vašem vkusu.

Dejte si ale pozor, zda stromek nemá polámané větve či neopadává již na prodejním místě. Dále si zkontrolujte váš stojan na stromek, abyste vybrali stromek se správným průměrem kmenu. Vyhnete se tak zbytečnému ořezávání. Stejně tak dejte pozor, aby na konci kmenu nebyly stopy po větvích, které se těžko uřezávají. Váš stromek by nemusel přesně ve stojanu držet a mohl by stát nakřivo.

V případě že stromeček pořídíte několik dní před Štědrým dnem, uložte ho na chladné místo nejlépe do nádoby s vodou. Než ho dáte do bytu, zkuste ho umístit nejprve do garáže, aby neutrpěl takový teplotní šok. Díky tomu totiž uvadají a opadávají.

Pokud se rozhodnete koupit strom v květináči za účelem delší výdrže, dejte opět pozor na teplotní šok. Kvůli teplotnímu šoku by vám nevydržel déle než klasický stromek ve stojanu i přesto, že ho budete zalévat.

Každý rok pro vás připravujeme prodej vánočních stromků přímo před hypermarkety Albert, takže pořízení stromku dokážete i během vánočního nákupu.