Svátek slaví Svatoslav, František, nebo Xaver?

Podle kalendáře dnešní den připadá na Svatoslava. Církev ale zároveň slaví svátek Františka Xavera. Xaver slaví podle starého kalendáře také dnes. Kde se ale vzal ten František, když slaví svátek 4. října?

Sv. František Xaverský byl misionář, který se narodil v roce 1506 ve Španělsku. Studoval v Paříži, a poté vyučoval a kázal například v Indii, Japonsku nebo Číně. Zemřel 3. prosince roku 1552 celkem mlád ve 46 letech, přesto byl a je považován za velkého misionáře. Na jeho počest je oslavován jeho svátek právě v tento den.

Dárky, dárky a zase dárky

Proč byste měli začít dárky, když prosinec sotva začal? Pokud patříte mezi ty, kteří drtivou většinu dárků objednávají přes internet, měli byste myslet na to, že pošta i ostatní zásilkové služby bývají před Vánocemi velmi zaneprázdněné. Mohlo by se tedy stát, že vám dárek dorazí až po svátcích, což by zejména děti snášeli těžko. Včasným nákupem “v terénu” se připravíte o dlouhé fronty v nákupních střediscích, a stihnete tak strávit více času s rodinou.

Nakupování dárků byste neměli brát jako nutnost, ale jako možnost prokázat lásku, úctu či přátelství svému blízkému či rodině. Originální nápady často mnohonásobně přebijí drahé dárky z nutnosti. Pokud budete nakupovat vánoční dárky s pocitem, že chcete obdarovaného zejména potěšit či mile překvapit, uvidíte, že budete nakupovat s radostí.

Nevíte si rady s výběrem dárků? Máme pro vás naše tipy. My milujeme vaření. A pokud znáte někoho podobného, představujeme vám kuchařské nerezové nádobí Cuisinox, které u nás pořídíte se slevou až 79 %. Stačí sbírat body při nakupování v Albertu. Pravidla této akce naleznete zde.

Mysleli jsme i na vaše dětičky. Během nakupování v Albertu můžete sbírat body, které pak můžete vyměnit za animované pohádky pro děti od Disney. Více podrobností naleznete zde.

Perníčky

Obdarovat nemusíte pouze své blízké, ale také ty, kteří to potřebují. Přispějte sociálně potřebným dětem koupí Vánočního perníčku v prodejnách Albert.

Upečte si vánoční štólu

Štolu neboli štólu, jak se také často píše, jsme vám představili již první adventní neděli v úvodním článku našeho Vánočního kalendáře (odkaz). Pokud jste se na ni ještě nevrhli, je nejvyšší čas. Štóla se musí totiž pořádně uležet, proto tři týdny před Vánocemi je tak akorát.

Štóla je vánoční moučník, který se k nám dostal ze sousedního Německa. Podle historiků se první štóla upekla v Drážďanech, odkud pochází pojem drážďanská štóla. V Drážďanech se také díky tomu slaví každý rok před druhou adventní nedělí výroční oslavy štóly.

Kdo by nevěděl, jak na to, může se inspirovat v našem receptu, ve kterém nechybí ještě například mandle nebo rozinky.

Zítra je sv. Barbora

Zítra je den svaté Barbory. A víte, co to znamená? Podle tradice byste měli vyrazit nařezat větvičky třešní, kterým se říká barborky. Ty se řežou nejen na ozdobu, ale i pro svou kouzelnou moc. Uřezané větvičky vložíte do vázičky s vodou a počkáte, až vykvetou. Kolikátý den vykvetou, tolikátý měsíc budete mít následující rok štěstí. Na vás je jen vyrazit ven a najít tu nejlepší třešeň.