Ozdobte vánoční stromeček

Na Štědrý den byste rozhodně neměli vyspávat do oběda. Proč? Hned ráno na vás čeká vánoční stromeček, který je třeba ozdobit. Předtím ho ale zasaďte do stojanu, tedy pokud jste tak neučinili ihned po koupi. Stromeček nemusíte zdobit za každou cenu 24. prosince ráno, ale často se také zdobí v noci z 23. na 24. prosince.

Stromeček byste měli umístit tak, aby mohl pod něj Ježíšek dát dárky bez povšimnutí dětí. Nejčastěji se umisťuje do obývacího pokoje, kde rodina tráví nejvíce společného času.

I zdobení byste se měli věnovat společně jako rodina. Proto si jednotlivé zdobení rozdělte mezi všechny členy, aby nedošlo k nějakým zbytečným konfliktům, kdo nasadí řetěz a kdo špičku. Nejdůležitější přeci je, že jste pohromadě.

Nezapomeňte na vánoční tradice

Štědrý den je dnem, kdy byste se měli, respektive kdy se můžete věnovat tradičním vánočním rituálům. Při některých z nich věštíte svou budoucnost, což může být zajímavé.

Například krájení jablíčka, o kterém jsme vám něco pověděli v jednom z našich dílů Vánočního kalendáře, by mohlo do dnešního dne skvěle zapadnout. Stejně tak pouštění skořápkových lodiček. Dříve se také často lilo olovo. Kousek olůvka by měl mít u sebe každý rybář, proto ani provedení této tradice by nemělo nikomu dělat větší potíže. Dříve se také chodilo dívat do kostela na jesličky, večer pak na půlnoční mši.

Nezapomeňte celou domácí atmosféru doplnit o koledy a vánoční pohádky. Když si koledy nechcete zpívat, můžete si je alespoň pustit z nějakého přehrávače. Vše záleží jen na vás.

Kdy se dát do večeře

Během dne byste měli postupně připravit vánoční stůl, kde budete jíst štědrovečerní večeři. K večeři by se měli zpravidla zasedat, až uvidíte na obloze první hvězdu. Různorodá zaměstnání ale nutí rodiny k přizpůsobení. I tak si nenechte kazit dojem Vánoc. Určitě si je užijete za každé situace.

Během večeře by neměl nikdo vstávat od stolu, protože to přináší smůlu. Proto by měli být na stole vše od jídla až po pití. Jakmile všichni v klidu dojí svou večeři, zazvoní zvoneček, který označuje příchod Ježíška. Pak už nic nebrání tomu vrhnout se na rozbalování dárků.

Věříme, že si tento velký den velmi užíváte. Chtěli bychom vám především poděkovat, že jste strávili tento krásný vánoční čas s naším Vánočním kalendářem. Přejeme vám veselé Vánoce, mnoho štěstí, zdraví a šťastný vstup do nového roku. 

Váš Albert