Tradice Mikuláše, čerta a anděla

Přestože Mikuláš slaví svátek až zítra, tedy 6. prosince, vyrážejí společně s čertem a andělem k lidským příbytkům již večer předem. Ne vždy doprovázeli Mikuláše anděl s čertem. Ti se přidali až po zlidovění zvyku. Mají totiž symbolizovat dobro a zlo.

V jiných zemích, například v USA či v Anglii je sv. Mikuláš spjat s rozdáváním dárků o Vánocích. Vznikl tak Santa Claus. Naopak ve slovanských zemích se tato tradice zachovala tak, jak ji známe dodnes. Naše mikulášská nadílka není o rozdávání hodnotných dárků. Jde o gesto jako takové a o vlastní podstatu rozdávání dárků. Z toho důvodu se rozdávají pouze pamlsky a drobné dárečky.

Občerstvení na mikulášské párty

Věříme, že jste nezapomněli na vše potřebné, na nadílku pro děti a také na samotného Mikuláše s čertem a andělem. Pokud jste všechno zvládli na výbornou, je čas připravit občerstvení na mikulášskou párty.

Pořádáte-li mikulášskou párty s více rodinami najednou, což je velmi obvyklé, budete mít díky dělbě práce o několik starostí méně. Máme zde pro vás několik tipů, jaké občerstvení by se pro vaši párty mohlo hodit.

Děti během nadílky dostanou spoustu sladkostí a čokoládových pamlsků, proto by bylo dobré vzít to z opačného konce. V případě že máte již napečené nějaké to cukroví, na stole se jistě neztratí. Díky těm všem sladkostem a pamlskům byste mohli občerstvení trochu odlehčit. Co takhle nakrájet několik druhů čerstvé zeleniny jako zeleninové hranolky a připravit k nim několik různých namáčecích dipů? Děti ani nebudou tušit, že jedí něco zdravého, a přitom si jistě každý přijde na své. Mezi zeleninu, která sem skvěle pasuje, bychom doporučili mrkev, řapíkatý celer, salátovou okurku a podobně. Kromě zeleniny můžete k dipům upéct tyčinky z listového těsta nebo podávat bagetu bez éček, kterou pořídíte v Albertu.

A jaké připravit dipy? Můžete jich připravit nekonečné množství. My vám doporučujeme například česnekovo-pažitkový, avokádový, špenátový, sýrový a také třeba ještě dip z červené řepy. Stůl s občerstvením bude tak zářit všemi barvami. Pro další inspiraci můžete mrknout na článek Dipy a omáčky (nejen) ke grilování.

Na stole by nemělo chybět také něco k pití, jako je například domácí citronová limonáda.

Pokud dnes vyrazíte s vašimi dětičky na nákup do Alberta, čeká tam pro vaše ratolesti překvapení. V případě že bylo vaše dítě hodné, dostane při nákupu u pokladny za odměnu banán. Nadílka platí pro děti do 15 let od 10:00 do 18:00 nebo do vydání zásob.