Třetí advent

Před námi je již poslední adventní neděle. Co se ale děje při té předposlední? Dnes byste každopádně měli zapálit třetí svíčku na adventním věnci.

Až dodnes vás od prvního adventu provázela postní fialová barva. To se ale nyní změní. Ve třetím adventu se totiž fialová barva mění na veselejší růžovou. Dříve se také zapalovala růžová svíce, která se nazývala též pastýřská. Zapálení této svíce vyjadřuje radost z toho, že se předvánoční půst blíží téměř do konce a adventní období získává slavnostnější ráz. Třetí adventní neděle se též nazývá stříbrná.

ilustrace třetí adventní neděle

Svatá Lucie

Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Že jste tuto pranostiku již někdy slyšeli? K Lucii se pojí více pranostik. Ale kdo vlastně byla svatá Lucie?

Svatá Lucie se narodila někdy ve 3. století našeho letopočtu v bohaté rodině v Syrakusech. Během života se rozhodla, že svůj majetek včetně budoucího věna rozdá chudým a zasvětí svůj život bohu. Rozhodla se taktéž zůstat do konce života poctivá, proto odmítala sňatky. Podle pověsti jeden z jejích nápadníků obdivoval její krásné oči, tak si je Lucie vydloubla a nechala mu je dát. Stál však při ní Duch svatý, a tak jí narostly nové, ještě krásnější oči.

Když se to všichni dozvěděli, nechali ji pro její víru zavřít do nevěstince. Nemohli však s ní díky boží síle hnout, a tak ji podřízli hrdlo mečem.

Po smrti se stala patronkou města Syrakusy a dále patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brusířů. Proč? K tomu se vážou tradice svaté Lucie.

Tradice svaté Lucie

Tradice sv. Lucie spočívá v tom, že by si dívky a ženy měly v tento den trochu odpočinout. Nesměly tedy prát ani příst. Jakmile je Lucie našla při práci, bylo zle.

Za Lucie se převlékaly sousedky, které chodily kontrolovat ostatní ženy ve vesnici, zda pracují. Pokud některá z žen předla, Lucie jí rozmotala napředené sítě. V případě, že některá žena drala peří, Lucie jí všechno peří rozházela po světnici. Aby si to pamatovaly pro příště.

Dnes už se tato tradice příliš nedodržuje. Přesto stojí za to si ji alespoň připomenout.

Tip na nedělní menu

Přestože byste měli stále dodržovat půst, připravili jsme pro vás tip na nedělní oběd.

Jako předkrm jsme pro vás vybrali polévku z červené řepy s vařeným vejcem.

Následuje hlavní chod, kterým vás možná trochu překvapíme. Už jste doma zkoušeli připravit zvěřinu? Určitě stojí za to vyzkoušet třeba jelení guláš na víně.

A na závěr vám celé menu završí trhanec s horkými malinami. Trhanec je něco jako tlustá palačinka natrhaná na kusy politá v tomto případě horkými malinami.

Přejeme dobrou chuť a úspěšný vstup do nového týdne.