Advent právě začíná

Máme 29. listopad, na který připadá první adventní neděle. Každý rok se jedná o neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. To proto, aby se v období do Vánoc vystřídaly celkem adventní čtyři neděle. Advent se tedy skládá ze čtyř adventních nedělí. Zajímavostí je, že například pravoslavná církev slaví neděl šest.

Podle tradice je advent symbolem doby čekání na spasitele a půstu. Jeho cílem je nabádat lidi k úctě a pokoře.

Až do třetí neděle provází toto období postní fialová barva. Až po třetí neděli se barva promění v růžovou.

První adventní neděle je nazývána železná, navíc v tento den začíná liturgický rok a zapaluje se první svíce na adventním věnci. Adventní věnec je symbolem odpočítávání do Štědrého dne, přičemž se právě každou neděli zapálí jedna svíčka.

Adventní věnec

Adventní věnec je symbolem odpočítávání do Štědrého dne, přičemž se právě každou neděli zapálí jedna svíčka. Věnec je většinou utvořen z jehličnatých větví a zpravidla jsou na něm čtyři svíce.

Věnce se nejčastěji pokládají na ozdobený stůl nebo se umisťují na okno. Dříve se často věšely na stuhu nad jídelní stůl. Existují i věnce bez svíček, které se věšely nejčastěji na dveře od domu, aby dům po celou dobu ochránily.

Pokud se vám nabídka věnců v obchodech příliš nelíbí, můžete si s chutí vytvořit věnec vlastní. Dokonce jej nemusíte vyrábět jen z větviček ale například i z perníčků. Nakonec ho po čtvrté adventní neděli můžete i sníst.

Na co byste neměli zapomenout

Prosinec je za dveřmi, a proto byste měli svým dětičkám co nejrychleji pořídit adventní kalendář. Díky tomu budou dětičky přesně vědět, kolik dnů do Vánoc zbývá a navíc si každý den zpestří kouskem lahodné čokolády.

Stejně jako u adventního věnce mohou kreativní jedinci vyrobit svůj kalendář, jak se to dělalo dříve. U nás ale najdete také skvělý výběr.

Tip na dnešní menu

Dnes je neděle a zároveň první advent, proto jsme si pro vás přichystali sváteční menu. Podle tradice začíná půst, takže byste si to měli naposledy užít.

Začněte třeba kapustovou polévkou, která vás v sychravém počasí zaručeně zahřeje. Na to skvěle naváže dušené hovězí na červeném víně s bramborovou kaší. Celé to můžete završit vánočním dezertem, kterým je pečená štola s mandlemi a rozinkami.

Pokud vám štola zbyde, můžete si ji vychutnat k snídani.