×

Pro správnou funkčnost těchto stránek používáme soubory cookies (více zde). Kliknutím na tlačítko “Souhlasím” souhlasíte s jejich užitím (více zde).   SOUHLASÍM


Nutriční specialista: Tělo potřebuje pravidelnost

Mnohdy řešíme déle, co si oblékneme na sebe, než co budeme jíst. Nicméně právě správná strava je klíčem k tomu, jak budeme vypadat. A nejde přitom pouze o to, jestli budeme mít svou vysněnou váhu, ale především o to, jak se budeme cítit, zdůrazňuje nutriční specialista Pavel Suchánek.

Jak poznáme zdravé tělo?

Dříve se definice zdraví omezovala pouze na nepřítomnost nemoci. Dnes je tato definice daleko širší. Zdravý člověk se cítí fyzicky i psychicky dobře, jeho organismus je vyladěný, má dobrou náladu a dobré výkony podává nejen jeho tělo, ale i jeho hlava.

Co přesně přitom znamená zdravě se stravovat?

Zdravé stravování je souhrn doporučení, která říkají, co by člověk měl a neměl dělat, aby neškodil svému organismu. Pokud jen cvičíte, nebudete hubnout, je potřeba řešit právě i stravu. Jak tedy máme jíst? Nejdůležitější ze všeho je pravidelnost. Někomu vyhovuje jíst třikrát denně větší porce, někomu jinému konzumovat šestkrát denně porce menší. Při jídle je důležité

dodržovat pevné časy, aby se naše tělo na to mohlo spolehnout. Nepravidelnost ve stravování je pro tělo stres, a proto si energii ukládá do vnitrobřišního tuku.

Jak se ale máme zdravě a pravidelně stravovat v každodenním shonu?

Jídlo bychom měli začít plánovat. Časy na jídlo bychom si měli předem psát do kalendáře. Dvacet čtyři hodin předem bychom měli vědět, co budeme jíst. Stejně jako večer připravujeme dětem svačinu do školy, tak bychom si měli připravovat i vlastní jídlo. Je dobré si třeba vytvořit týdenní stereotyp – každé pondělí například snídat chléb se sýrem, každé úterý vločky s mlékem a tak dále. V neděli pak budete nakupovat vždy to samé, a tak se nemůže stát, že nebude nic v ledničce.

Pomáhají na hubnutí moderní diety?

Diety se rozlišují na dvě skupiny – nesmyslné a ty s reálným základem. Řešit stravování přes prášky nebo kapsle, to je určitě špatně, to nemůže dlouhodobě fungovat. Na druhou stranu platí, že vždy, když omezíte přísun potravin, tak začnete hubnout.

Například ketodieta funguje, protože je postavená na zvýšeném příjmu bílkovin. Je to dieta, která byla původně určena pro pacienty s epileptickými záchvaty. Cílem je snížit příjem škrobu a cukru a zároveň zvýšit příjem bílkovin a tuků. Lékaři si všimli, že při této dietě pacienti také zhubli, protože se snížil příjem jejich energie. Rizikem špatně nastavených diet je

jojo-efekt. Přičemž váha a její návrat je ten nejmenší problém. Jo-jo efekt člověka poškodí zdravotně, rozhodí to cholesterol, cukr, inzulín i krevní tlak.

Jak tedy s hubnutím začít zdravě?

Pokud chcete změnit své stravovací návyky, zapisujte si dva týdny, co a kdy jíte. Uvědomíte si tak, že jíte nepravidelně nebo mnohem více, než jste si mysleli.

A co bychom měli nejlépe jíst?

Důležité je jíst kvalitní potraviny – pečivo, kvalitní tuky, sýry, vejce, libové maso a uzeniny pouze s vysokým obsahem masa. Neměli bychom jíst polotovary, zmrazené nebo předpřipravené potraviny, tedy příliš upravené jídlo, s barvivy, sladidly a umělými konzervanty. Ideální by bylo vařit si jídlo doma. Ne vždy to ale jde, a tak je třeba číst etikety a pečlivě si potraviny vybírat. Za sebe mohu doporučit například potraviny z řady Nature´s Promise, která mimo jiné nabízí již hotová jídla, kuskusové a quinoa saláty a další „rychlovky“, které svým složením vyhovují zásadám zdravého stravování a neobsahují zbytečná éčka či umělé konzervanty.

Čím je značka Nature´s Promise jedinečná?

Zaprvé se můžeme spolehnout na to, že při přípravě byly použity velmi kvalitní potraviny. Zadruhé složení pokrmů zajišťuje vyváženou stravu. V Česku je například velkým problémem nízká konzumace luštěnin, a právě značka Nature´s Promise nabízí pokrmy s cizrnou nebo s červenou čočkou, které jsou velmi chutné. Velká část lidí si automaticky myslí, že zdravé jídlo není dobré, ale značka Nature´s Promise vám dokáže opak.

A co když přece jednou za čas zhřešíme?

Nevadí, další den se vraťte do svého režimu. V den večírku nebo oslavy byste měli pít více vody a jíst

více ovoce a zeleniny. Pokud se to stane maximálně jednou za tři týdny, tak to není žádná katastrofa.

Naskočte s Albertem na dráhu zdravého životního stylu, máme pro vás spoustu tipů a inspirace. Mrkněte na www.albertzdrave.cz.

 

V prodejnách Albert najdete pod značkou Nature's Promise jak jídla určená k okamžité spotřebě, která vám zjednoduší dennodenní stravování, tak základní suroviny, ze kterých si zdravá jídla připravíte sami. Nechte se inspirovat a sledujte Facebook, Instagram nebo blog Nature’s Promise, kde sedozvíte spoustu tipů na jednoduchá, rychlá, zdravá a hlavně chutná jídla. V sortimentu naleznete i výrobky bez lepku či laktózy a také vegetariánské či veganské speciality.

 

Nutriční specialista Pavel Suchánek začal studovat medicínu a později přírodovědeckou fakultu. Během studií si přivydělával jako fitness trenér v posilovně. „Tam jsem zjistil, že zdravé tělo si člověk nezajistí pouze pohybem, bez zdravé výživy to prostě nejde,“ říká Suchánek. Začal se tedy zajímat o správné stravování profesně, specializuje se na stravování pro sportovce, snižování nadváhy a zdravou životosprávu. Působí také v pražském IKEM. Před osmi lety založil soukromou nutriční poradnu FitBee a nedávno se stal odborným konzultantem značky Nature´s Promise, jejímž cílem je usnadnit spotřebitelům cestu ke zdravějšímu životnímu stylu.