Co je smoothie

Smoothie je mixovaný svěží nápoj, jehož základem je čerstvé ovoce, zelenina nebo jejich kombinace. Šťáva z čerstvě namixovaného ovoce bez přidaného cukru či konzervantů, kterou si můžete připravit sami doma, vám dodá kromě spousty energie i skvělý pocit, jelikož přesně víte, co pijete.  Díky tomuto čistě přírodnímu složení si získalo velkou popularitu například u veganů. Nelze popřít ani jeho příznivý vliv na zdraví díky zdroji vitaminů a dalších pro zdraví prospěšných látek.

Samozřejmě si své smoothie můžete doplnit o jakoukoliv přísadu dle vaší chuti, takže pravidlo zamítající jakékoliv přidání cukru či něčeho podobného nemusíte brát v potaz. Nenechte se však zlákat tím, že máte rádi všechno ovoce i zeleninu. Způsob „dám tam všechno, co mám rád“ vám místo skvělého nápoje přinese spíše něco podobného, jako je dort od Pejska a Kočičky. V jednoduchosti je krása, síla a také nejlepší chuť.

Jahodové smoothie s vločkamiZačít den vydatnou snídaní je velmi důležité. Jahodové smoothie s ovesnými vločkami vám dodá potřebnou energii na celý den.

Často se pro svěžest přidává do mixéru spolu se zbytkem surovin i led. Kromě ledu je možné přidat trochu citronové šťávy, džusu či jogurtu, dále ovesné vločky, kakaové boby nebo například med. Také díky tomu může vzniknout nespočet nejrůznějších kombinací. Vy si můžete vybrat svou oblíbenou a ještě si ji přizpůsobit své chuti.

Jak připravit smoothie

Příprava smoothie je velmi jednoduchá. Potřebujete ale mít k dispozici mixér. Vystačíte si i s ručním tyčovým mixérem. Pro opravdu velké příznivce nyní existují i přístroje jako smoothie maker.

Z vybraného ovoce či zeleniny je vhodné předem odstranit slupku, případně použít jen dužinu bez jadérek. Poté jednoduše vložíte všechny ingredience do mixéru nebo v případě tyčového mixéru do nádoby a rozmixujete na pyré. Následně přelijte obsah do skleniček a ihned podávejte. Doporučujeme vám pro osvěžení přidat led již do mixéru, vytvoříte tím skvělou tříšť. Smoothie se ale obejde i bez ledu. Je to jen na vás.

Kdy a proč pít smoothie

Tímto vydatným nápojem můžete nastartovat svůj den, získáte díky němu spoustu energie. Stejně tak se nabízí i jako možnost tekuté svačinky. Díky množství vitamínů a cukrů si jej můžete dát roovněž jako alternativní nápoj před větší fyzickou zátěží.

Kiwimangové smoothieV těchto zimních měsících si můžete zavzpomínat na léto s exotickým kiwimangovým smoothie.

Kapka historie

Ve Středomoří se tento vydatný drink konzumuje již několik století. Do doby, než byla vynalezena chladnička a mrazák, byla příprava smoothie závislá na sezónním ovoci a zelenině. Po vynalezení chladničky a mrazáku postupně získávalo na popularitě. Zejména v 60. letech 20. století, kdy se lidé začali více zajímat o zdravou výživu a zdravý způsob života, přišel jeho největší rozmach. Tehdy se ujal i samotný název, který vznikl ze slova „smooth“, což znamená jemný.

Alkoholické smoothie

Tato část by měla nadchnout zejména dospělé jedince. Jak jistě víte, alkohol lze přidat prakticky do všech nápojů od vody přes džusy až po čaje a kávy – smoothie nevyjímaje. Do něj přidáváme zejména tvrdý alkohol, který je ovocnou nebo zeleninovou chutí výrazně zjemněn.

Do smoothie se přidávají obdobné druhy alkoholu jako do míchaných nápojů počínaje vodkou přes bílý rum až po gin, který se například velmi hodí do okurkového smoothie. Fantazii se však meze nekladou, můžete si namíchat vlastní drink dle vaší chuti.

Naše tipy

My jsme si pro vás připravili tři tipy na smoothie, která nejsou pouze z ovoce či zeleniny, ale obsahují i něco navíc.

Nastartovat skvělý den vám pomůže ranní smoothie z jahod, banánů a dvou druhů džusů. Ještě vydatnější snídani získáte po přidání mléka a ovesných vloček, vytvoříte tím jahodové smoothie s ovesnými vločkami. A na závěr jsme si pro vás připravili trochu exotiky v podobě kiwimangového smoothie s kapkou jogurtu.