Kuřecí vývar v hlavní roli

Základem většiny polévek a omáček je poctivý vývar. Jak říká sám Zdeněk Pohlreich: „Jestli u vývaru platí nějaké pravidlo, tak je to fakt, že vývar musí být silný.“ Proto je lepší uvařit vývaru méně nežli více na úkor jeho síly a chuti. Načež ještě dodává: „Lepší je vývar ředit než zesilovat.“

Na kuřecí vývar nebo (chcete-li) drůbeží se nejvíce vyplatí pořídit celé kuře. Ne, že byste ho měli celé vhodit do hrnce s vodou, nýbrž v případě koupi celého kuřete totiž jednoznačně ušetříte. Nejenže budete mít k dispozici celý skelet i s křídly na vývar, ale zbudou vám ještě prsa a stehna na minimálně dvě až tři další jídla. Jak vykostit a naporcovat kuře jste se mohli dozvědět v prvním dílu pořadu Teď vaří šéf.

Samotnou přípravu vývaru jsme vám rovněž detailně popsali již v článku Poctivý vývar – krok po kroku. Nyní ale Zdeněk Pohlreich boří při přípravě jeden z mýtů: „Nevěřte na povídačky, že ten vývar se musí vařit dvacet hodin. Drůbeží vývar - hodinka, hodinka a půl bohatě stačí. Aspoň to má takovou krásnou čerstvou chuť.“

Během přípravy se mimo jiné dozvíte: jakým způsobem vývar vařit, proč odebrat vzniklou pěnu z povrchu, jakou zeleninu a koření použít a kdy je tam přidat, a nakonec přijde řada na konkrétní polévku.

Omáčka velouté

Velouté patří vedle například bešamelu mezi základní omáčky, které jsou tvořeny klasickou jíškou z másla a hladké mouky a další ingrediencí. V případě velouté se jedná o jíšku s vývarem, proto se Zdeněk Pohlreich pustil právě do této základní omáčky. Do velouté lze přidat jakýkoliv vývar, ne pouze ten drůbeží.

Po správném dochucení a přidání dalších surovin včetně zeleniny a kousků masa z vývaru vykouzlíte senzační velouté.

A na co se můžete těšit příště? Nechte se překvapit!