Jednoduchá příprava potěší

Jak řekl šéf: “Není nic jednoduššího, než vše naházet do jednoho kastrolu či pekáče. Je to samozřejmě vždy svižnější.” Díky tomu je tento recept velmi jednoduchý a také časově nenáročný, pomineme-li tedy samotnou dobu pečení.

Příprava celého receptu vám bude rychle odsýpat. Jediné, co může být trochu překážkou, je porcování králíka.

Nepodceňte porcování králíka

Pokud si zrovna v obchodě nepořídíte již naporcované části králíka zvlášť a dostane se k vám králík vcelku, měli byste si s ním umět poradit. Není to ale vůbec složité.

Základem je dobře nabroušený nůž. Králík se rozděluje na přední a zadní část a hřbet. Ty se musejí zákonitě oddělit. Zadní část se jednoduše odřízne, a následně rozpůlí na dvě stehýnka. Odříznete-li i přední část, která obsahuje i přední běhy, zbude vám hřbet.

Králičí hřbet se skládá mimo jiné i z velmi libového masa. Je tedy trochu škoda hodit ho spolu s ostatním masem do pekáče a upéct. Můžete ho vykostit a výsledná filátka odblanit. Ty pak můžete použít na nějakou minutku, jako je například řízek či přírodně, nebo jakkoliv vás pak už jen napadne.

Zbylou část hřbetu včetně páteřní kosti nechte péct společně s masem a zeleninou. Vytvoří vám totiž při pečení skvělou šťávu.

 

Před pečením

Kromě toho, že byste měli dostatečně dlouho před samotným pečením rozpálit troubu, jsou tu i další věci. Troubu rozpalte zpravidla vždy jako první. Nestane se vám pak, že byste na to v průběhu zapomněli. Také budete mít jistotu, že bude pořádně rozpálená.

Další velmi důležitou věcí je maso pořádně ochutit. Sůl a pepř jsou samozřejmostí. Ke králíkovi se ale hodí ještě bílé víno, česnek a co se týče bylinek - rozmarýn. Není na škodu přidat ještě na pekáč trochu oleje, protože králičí maso obsahuje velmi málo tuku. Olej lze v jiných případech nahradit plátky špeku nebo slaniny.

Při pečení neotálejte

Pokud máte pocit, že jste dali maso do trouby a máte teď hodinu a půl čas, mýlíte se. Nyní je právě čas na to, abyste se vrhli na přípravu přílohy. Obecně by se k pečenému králíkovi hodily například brambory nebo jakákoliv bramborová příloha. To se ale Zdeňku Pohlreichovi tentokrát moc nezamlouvalo, a tak zvolil restované žampiony portobello.

Ty si vybral právě kvůli jejich velikosti. Neměl v plánu z toho totiž dělat žádnou řezanku.

Žampiony při restování ničím nepodlévejte, uvařili byste je pak na kaši, což nechceme. Stačí hezky zprudka orestovat, aby byly na povrchu zlaté a uvnitř ještě křehké. Skvěle se k nim hodí nějaké bylinky, například čerstvá nasekaná petrželka.

Věříme, že vás tento recept uchvátil natolik, že si ho budete mít chuť připravit i doma. Proto vám brzy přineseme i oblíbené zpracování receptu krok po kroku.