Na džus jedině mixér

Opak je pravdou. S mixérem nikdy žádný džus nevykouzlíte. Původní anglické slovo juice znamená šťáva. Na džus budete tím pádem potřebovat odšťavňovač a trochu zručnosti. Tedy pokud nevlastníte automatický odšťavňovač.

Tím jsme si vymezili rozdíl mezi džusem a smoothie. Džus je vymačkaná šťáva z ovoce či zeleniny, kdežto smoothie je výsledek jejich rozmixování. Tam se vám mixér určitě hodit bude.

Čím víc druhů, tím lepší chuť

Tato chyba platí jak u džusů, tak u smootihe. Je hezké, pokud máte rádi téměř všechno ovoce a zeleninu. Ale smíchat všechny vaše oblíbené druhy a vytvořit z nich džus nebo smootie opravdu není dobrý nápad. Nejen že váš drink nebude zářit pestrými barvami tak, jak si představujete, ale ani chuť nebude vůbec oslnivá. Naopak může se stát, že vaše dílo bude nepoživatelné.

Tento způsob přípravy bych spíše zařadil do kategorie Pejska a Kočičky nebo vaření pana H.

Ve čtvrtek to připravím, v sobotu si pochutnám

Džusy i smoothie byste měli podávat výhradně čerstvé. Tedy odšťavnit nebo namixovat a ihned podávat. Skladování není úplně vhodné. Někdo by mohl namítat, že se s tím nemusí nic stát. Nicméně čerstvě vymačkaná šťáva nebo čerstvě namixované ovoce chutná mnohem lépe než třídenní ležák z lednice.

Raději si počkejte a přípravu uskutečněte v den konzumace. Rozdíl v chuti je patrný na první doušek. Také se snažte připravit jen tolik, kolik jste schopni vypít.

Ten banán je skoro nahnilý, mixnu do smoothie. Přece ho nevyhodím

Pamatujte, že džusy i smoothie byste měli připravovat výhradně z čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud se vám válí banán v míse na stole téměř týden a už byste ho raději nejedli, nedávejte ho ani do smoothie. Chuť čerstvého ovoce a zeleniny je nenahraditelná. Navíc pokud budete připravovat džus z čerstvého a šťavnatého jablka, určitě vám to půjde lépe než ze zcvrklého a oschlého.

Raději kupte čerstvé ovoce, i když je vám někdy líto to staré a oschlé vyhodit.

Smoothie - vitaminová bombaJaké je vaše nejoblíbenější smoothie? Pokud nevíte, spoustu inspirace naleznete v našem článku Smoothie - vitamínová bomba.

Šoupnu do mixéru i trochu ledu, ať je to osvěžující

Led do smoothie opravdu nepatří. Pak to můžete nazývat třeba ovocná či zeleninová tříšť. Do smoothie se led zpravidla nepřidává. Samozřejmě jestli to tak máte rádi, nic vám nebrání připravovat si to po svém. Pokud ale chcete mít své smoothie osvěžující i bez ledu, dejte předtím všechny suroviny pro přípravu nejprve vychladit do lednice. Výsledek bude ještě lepší – bez vody.

Měl jsem k obědu smoothie, tak si dám ještě dezert

Ačkoli se na první pohled může zdát, že jste při obědě díky smoothie přijali jen pořádnou dávku vitamínů, realita je trochu jinde. Kromě všech skvělých vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek obsahují tyto nápoje velkou dávku kalorií, tuku a cukrů. Možná by bylo lepší po smoothie dezert vynechat.

Taktéž pokud se snažíte o štíhlou postavu, není úplně vhodné z tohoto důvodu pít smoothie každý den například místo oběda.