Do čeho se spolu můžete pustit:

  • STROUHÁNÍ NA STRUHADLE - Sledujte děti jedním očkem, aby se nekrouhly. Měly by přestat dříve, než budou mrkvička nebo sýr úplně ustrouhané.
  • STŘIHÁNÍ NŮŽKAMI - Vyberte dětem malé nebo bezpečné dětské nůžky a nechte je nastříhat bylinky. Větší děti mohou vyzkoušet hravou stříhací techniku v našem receptu na Zapečené kuřecí maso. Určitě je pobaví!

Olivovo-rozmarínová focacciaTECHNIKY MÍCHÁNÍ - Předveďte dětem, jak nejlépe míchat vařečkou těsto nebo opatrně vmíchat bílkovou pěnu tak, aby směs zůstala nadýchaná a vzdušná. Vyzkoušejte upéct například pravý italský chléb Focaccia s olivy a rozmarýnem. Fantasticky provoní celou kuchyň.

  • KRÁJENÍ MALÝM NOŽEM - Krájení by mělo probíhat kolébavým pohybem nože od špičky k rukojeti, nebo nízkým tahem směrem k tělu; nikoliv přímým sekáním seshora dolů. Ruka, která nekrájí, by měla být vždy lehce zavřena, jako ptačí pařátek, s nehty položenými na stole; horní plochou kloubů zlehka vedeme nůž. Když nebudou bříška prstů přitisknutá na prkénku, nehrozí, že si děti ublíží. Zahrajte si s mrňaty na ptáčátka a ukažte jim, jak na to.
  • LOUPÁNÍ POMERANČŮ A VAJÍČEK NATVRDO - Vysvětlete, jak dlouho se vajíčka vaří a před loupáním je pořádně zchlaďte.

Učení je bezpečnější na hranatých tvarech, které nemohou sklouznout z prkénka. Při krájení mrkve zkuste seříznout jednu stranu naplocho.

A jde se nakupovat!

Děti od osmi let už zvládnou sledovat jednoduchý recept a pomohou vám sestavit nákupní seznam. Projděte s nimi ingredience, pak si s nimi zahrajte hru „Král vysílá své vojsko“ a pošlete je zkontrolovat, co je ve spíži a co v ledničce.

Při nakupování ve vašem místním Albertu se děti naučí mnohem víc, než jen pomáhat při vaření. Zároveň jim nenápadně ukážete základy hospodaření a naučíte je, jaká je hodnota peněz. Můžete jim ukázat, jak se označují slevy, a vysvětlit jim, proč sezónní ovoce a zelenina, jako jsou červnové jahody a hrášek, mnohem líp chutná – a ještě k tomu je levnější!

Poprvé spolu zkuste nakoupit jen ingredience z receptu, aby děti viděly, kolik jídlo stojí. Děti vám při nakupování budou předčítat seznam a pomáhat vám „objevit“, kde která přísada v obchodě je.  Samy vám přitom mohou navrhnout ingredience, které ještě nevyzkoušely, nebo které se jim v Albertu líbí. Doma najdete ten pravý recept - a máte program na příští společné víkendové vaření!

špenát, šunka, nastrouhaný sýr a rajčata, tento recept je vážně jednoduchýPodívejte se, co se stane z několika mála surovin. Malý kuchtík vás může překvapit jednoduchou snídani vajíčka pečená na špenátu a šunce.

Kdo si hraje, lépe jí

Pokud váš malý jedlík prská nad zeleninou, nabídněte mu, že spolu s ním vyzkoušíte nový způsob přípravy. Až v roli miniaturního Jamieho Olivera vyzkouší (s vaší pomocí) třeba Pečené mrkvičky s pomazánkou, budete mrkat, jak rychle se za nimi zapráší!

Slečny zas ocení recept na efektní a zdravé Tuňákové rolky, která spolužačka se může pochlubit tím, že měla k večeři vlastnoručně připravené suši, které navíc jedla jako opravdová dáma hůlkami?

V kuchyni často hrozí možnost poranění, proto je důležité dávat na děti při přípravě jídla pozor; nechají se totiž snadno rozptýlit nebo bývají příliš netrpělivé a rychlé. Pokud si nejste jisti, že děti aktivitu zvládnou, bývá lepší ještě chvíli počkat. Rozhodně však stojí za to vytrvat – báječné zážitky ze společného vaření zůstanou s dětmi celý život, a navíc je naučí, jak s láskou připravovat zdravá, vyvážená a hlavně ohromně dobrá jídla.