Zdravá svačina je základ

Pro učení a celý den ve škole potřebují děti dostatek energie, takže by důležitost svačiny neměla být podceňována. Ta by měla být lehce stravitelná a přitom výživná. Téměř polovina dětí ale nemá možnost zakoupit si ve škole výživově hodnotnou svačinu, jako je například čerstvé ovoce či sendvič z celozrnného pečiva, a proto je důležité věnovat čas přípravě svačiny doma.

Albert-muffin-s-borůvkami-bez-lepku„Problematice zdravého stravování dětí se věnujeme dlouhodobě. Rodiče mohou v našich prodejnách zakoupit výživově hodnotné produkty vlastních značek Albert Quality s certifikací Vím, co jím či Albert BIO a nově také potraviny bez lepku a laktózy vlastní značky Albert FreeFrom. Děti navíc zdarma učíme zásadám zdravé výživy v rámci celorepublikového programu Zdravá 5 pod záštitou Nadačního fondu Albert,“ říká Dagmar Krausová, tisková mluvčí obchodního řetězce Albert.

Albert-ochucené-mlékoPři nákupu potravin se můžete orientovat také označením „Vím, co jím“, které garantuje jeho energetickou vyváženost. Tyto produkty obsahují minimum soli, přidaných cukrů nebo těch tuků, jichž máme v naší stravě obvykle až příliš.  Mezi takové výrobky se řadí např. pitíčko s příchutí banánu vlastní značky Albert Quality, navíc v krabičce s u dětí velmi oblíbeným šmoulím designem. Albert také nově nabízí široký výběr potravin vlastní značky Albert FreeFrom určených pro osoby trpící intolerancí na lepek nebo laktózu. Vhodnou svačinkou do školy tak může být například bezlepkový borůvkový nebo čokoládový muffin z této produktové řady.

Nezapomínejte na pitný režim

Albert-nektar-jahodaKe zdravé svačině patří také pravidelný pitný režim. I mírná dehydratace může způsobit únavu a snížení pozornosti. Děti by proto ve škole neměly zanedbávat příjem tekutin,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, odborný garant projektu Nadačního fondu Albert Zdravá 5.

Dostatečný přísun tekutin je pro školáky stejně důležitý jako svačina. Z průzkumu obchodního řetězce Albert zaměřeného na pitný režim českých školáků ale vyplývá, že u poloviny z nich nepřesahuje denní příjem tekutin jeden litr, přičemž pětina vypije jen půl litru denně. Dva litry tekutin denně, což je doporučené množství pro školáky prvního stupně základní školy, vypije jen necelých 10 %.

Pro zdravý vývoj dítěte se v pitném režimu doporučuje především obyčejná voda, kterou je možné smíchat se stoprocentními džusy, čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou nebo přírodními sirupy. Pro děti naopak není vhodné pít přeslazené nápoje, což rodiče často nedodržují. Limonády, které obsahují více než 2,5 % cukru, totiž mohou zatěžovat dětský žaludek,“ doplňuje Pavel Suchánek. Albert doporučuje 100% džusy vlastní značky Albert Quality pro míchání s vodou, které sami spotřebitelé zvolili za nejlepší novinku roku 2015 v prestižní Volbě spotřebitelů.

Albert-krabička-na-svačinuHrdinové z pohádek ohlídají svačinu

Pitný režim mohou děti snadněji dodržovat i díky lahvi na pití s motivy známých animovaných postaviček. Jejich nabídku doplňuje i široký výběr svačinových boxů a plastového nádobí.