Majitel farmy letos očekává lepší úrodu než loni. „Česnek není na vláhu příliš náročný jako například cibule. Stačí mu menší množství vody, důležité je, aby zapršelo hlavně ve chvíli, kdy dorůstá hlava,“ vysvětluje Karel Dryák. „Letošní deště byly pro dozrání česneku dostačující. V porovnání s loňským rokem, kdy panovalo dlouhé sucho, očekáváme bohatší úrodu,“ dodává Karel Dryák, majitel farmy, která je největším tuzemským dodavatelem česneku do obchodů Albert.

Zájem o český česnek roste. „Začínali jsme na několika jednotkách hektarů pole. Dnes pěstujeme česnek na čtyřiceti hektarech půdy,“ říká Karel Dryák. Česnek z letošní úrody si mohou zákazníci koupit již na konci června.

Podle nákupních dat obchodů Albert však prodeje čerstvých palic tvoří pouze jednotky procent z celkového prodaného množství. Větší zájem mají zákazníci o česnekové palice sušené. Poptávka po česneku pak roste zejména v období Velikonoc a vánočních svátků, jinak je v průběhu roku stabilní.

Česnek1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Český česnek po celý rok

„Tuzemský česnek nabízíme zákazníkům v průběhu celého roku,“ říká Markéta Beránková, manažerka nákupu zeleniny v obchodech Albert. „Českou nabídku doplňujeme česnekem ze Španělska. S rostoucím zájmem o biopotraviny jsme zároveň v našich obchodech představili česnek v bio kvalitě,“ dodává Markéta Beránková s tím, že během vánočních i velikonočních svátků zařazují do sortimentu i speciální balení česneku.

Sklizeň začíná v červnu takzvaně česnekem na zeleno, kdy se sklízí čerstvý česnek určený k přímé konzumaci. „Čerstvý česnek se dostane k zákazníkům do druhého dne,“ vysvětluje Karel Dryák. „Druhá část sklizně na sušení probíhá tak, že se sklízí česnek i s listy a stvoly a vyvěšuje se na starou sýpku. Tradiční technologií sušení docilujeme silnějšího aroma a chuti,“ říká dodavatel česneku do obchodů Albert.

Podle dat z Českého statistického úřadu průměrný Čech v roce 2016 spotřeboval 60 dkg této zeleniny, což odpovídá asi 12 palicím česneku. Česnek je silným přírodním antioxidantem. Obsahuje vitamíny A, B a C a minerály jako vápník, jód nebo selen. Posiluje obranyschopnost, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá i při revmatologických potížích.

Česnek2