Pro vodu do Alberta

Podle průzkumu roste prodej balené vody od roku 2008 globálně v průměru o šest procent ročně.* Oblibu balených vod u zákazníků zaznamenaly i obchody Albert.

Jsme si vědomi velkého zájmu našich zákazníků, a proto u nás vždy najdou pestrou nabídku stolních, kojeneckých, pramenitých i minerálních vod od prověřených dodavatelů, ať už jde o tradiční české značky nebo ty světové známé,“ říká Kateřina Hasmanová, nákupčí sortimentu nealkoholických nápojů obchodního řetězce Albert. Zákazníci mohou vybírat i ze širokého sortimentu ochucených vod. „Mezi oblíbené příchutě patří citron, pomeranč, bílý hrozen nebo lesní plody,“ upřesňuje Hasmanová a dodává: „Ačkoli patří ochucené vody mezi stálice nákupních košíků, pozorujeme, že zákazníci stále více preferují neochucené jemně perlivé a neperlivé varianty. Alternativou k přírodním baleným vodám je pak voda kohoutková.

Právě ohled ke zdravému životnímu stylu, stejně jako ochrana životního prostředí, je u sortimentu balených vod pozitivním trendem.  „Výrobci například začínají plnit vody do ekologických lahví. Co se obsahu týče, u vybraných produktů nahrazují aromata a ochucovadla za přírodní šťávy a cukry,“ uzavírá Kateřina Hasmanová.

Kdo šetří, má za tři

Světový den vody slavíme od roku 1993, a to vždy 22. března. Jeho hlavní myšlenkou je snaha připomenout lidem, jak důležité je vodu chránit a šetřit s ní. Mezi rutinními denními činnostmi si totiž často ani nevšimneme, kolik vody nám proteče mezi prsty. Člověk například v průměru spotřebuje jen na mytí rukou tři litry vody denně. Při sprchování je to denně v průměru 60 litrů, při koupání ve vaně se však spotřeba vyhoupne na 100 až 150 litrů.**

Vodu je proto dobré nebrat jako samozřejmost a šetřit s ní. To není žádná věda, stačí třeba kontrolovat kapající kohoutek nebo pouštět pračku a myčku, až když jsou plné. Spotřeba se dá také snížit koupí úsporné myčky a pračky, které šetří vodu za vás. Albert dlouhodobě podporuje šetrné zacházení s vodou, zákazníci tak v prodejnách vždy naleznou širokou nabídku kvalitních pracích prášků i tablet a kapslí do myček.

Pitný režim je jedním z pilířů lidského zdraví, zejména pak u dětí

Věděli jste, že lidský organismus je tvořen až z 60 % vodou? Proto je důležité dodržovat pitný režim a vodu do našeho těla pravidelně doplňovat. Pokrýváme jím každodenní ztráty tekutin a pít bychom vždy měli dříve, než pocítíme žízeň. Mnoho lidí neví, že do tohoto režimu se nepočítá například káva či jakékoliv alkoholické nápoje. Nejdůležitější je však dbát na to, aby dostatek tekutin měly především děti, které vodu potřebují pro svůj vývoj.

„Do správného pitného režimu patří stolní vody, minerální vody smíchané se stoprocentními džusy v poměru dva díly vody na jeden díl džusu, čaje bez kofeinu, neslazené ovocné čaje, voda smíchaná s čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou nebo přírodními sirupy a čistá voda. Nejlepší je vše střídat. Dětem rozhodně není vhodné podávat přeslazené různě barevné nápoje. Každý školák by měl denně vypít 1,5 litru tekutin, při sportu nebo v létě i více," říká RNDr. Pavel Suchánek, výživový specialista a spolupracovník Zdravé 5.

napoj zdrave 5Pro obohacení pitného režimu novými chutěmi existuje široká škála receptů na osvěžující nápoje, vhodné po celý rok. Jedním z nich je i recept na Moje Chito. Potřebovat budete:

  • 1 limetu nebo citrón
  • Hrst lístků máty
  • Různé na kousky nakrájené ovoce
  • Lahev neslazené minerálky nebo pramenité vody
  • 3 lžíce třtinového cukru nebo medu

Do džbánu vylisujeme šťávu z citrónu, přidáme třtinový cukr nebo med. Ovoce nakrájíme na kousky a společně s lístky čerstvé máty dáme také do džbánu. Zalijeme minerálkou nebo vodou. Ozdobíme zbytkem nakrájeného ovoce na špejli.

Více receptů naleznete na www.zdrava5.cz.

* Data vycházejí ze zprávy Euromonitoru ze září roku 2013.
** Data vycházejí ze statistiky Pražských vodovodů a kanalizací z roku 2014.