Ovoce a zelenina dodají dětem energii a spolu s ní i mnoho potřebných živin. Průzkum ukázal, že téměř polovina (42 %) dětí jí ovoce nebo zeleninu jednou denně, téměř třetina (28 %) dokonce dvakrát denně a častěji. Na druhé straně je alarmující, že 2 % školáků jí tyto potraviny jen několikrát za měsíc.

„Je důležité si uvědomit, že ovoce a zelenina hrají výraznou roli ve zdravém vývoji dětí. Skrze tyto potraviny se děti nejen naučí konzumovat pestrou a vyváženou stravu, ale získají i velké množství vitamínů, antioxidantů a dalších prvků, které jsou pro zdravý růst nezbytné,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, výživový poradce Zdravé 5.

Jablka jsou na prvním místě

K nejoblíbenějším druhům ovoce patří u dětí jablka (79 %) a banány (53 %). S výrazným odstupem za nimi se umístily jahody (23 %) nebo meloun (21 %). Jablka vyhrávají především u menších školáků, zatímco starší děti ve věku mezi 10 a 12 lety si oblíbily kromě melounu ještě i hroznové víno nebo nektarinky.

Z výsledků průzkumu máme radost, jelikož se problematice zdravého stravování věnujeme dlouhodobě. Je vidět, že děti začínají být zvyklé na pravidelný příjem ovoce a zeleniny,“ uvádí Judita Urbánková, ředitelka PR a komunikace obchodního řetězce Albert. „Děti učíme zásadám zdravé výživy v rámci celorepublikového programu Zdravá 5 pod záštitou Nadačníhofondu Albert. Nyní navíc probíhá v našich prodejnách kampaň se šmouly, která upozorňuje na význam ovoce a zeleniny, a to zejména u dětí ,“ doplňuje Judita Urbánková.

ovocnyRecept na ovocný salát podle Šmoulů

Aby děti konzumace ovoce opravdu bavila, připravili si pro ně šmoulové spoustu zábavných receptů, které hravě zvládnou i samy. Za zkoušku stojí například zmrzlinový ovocný salát, na jehož přípravu je potřeba:

  • 12-15 širších zmrzlinových kornoutků
  • 1 vanička jahod
  • 1 vanička malin
  • 1 vanička ostružin
  • 3 nektarinky
  • 2 kiwi
  • ½ melounu cantaloupe a 1 bílý jogurt řeckého typu

Kornoutky je potřeba rozložit na pracovní ploše a do každého dát část pokrájených jahůdek, malin či ostružin. Poté se přidají plátky nektarinek, čtvrtkolečka kiwi, kousky melounu a k tomu jogurt či rozmíchaný tvaroh našlehaný s mlékem. Dospodu kornoutku je dobré nalít trochu čokolády, která jakmile ztuhne, zabrání tomu, aby se u konce kornoutek rozmáčel.

Další inspirace na zdravé a chutné svačinky je k dispozici na webových stránkách: smoulove.albert.cz/recepty. Postavičky jednotlivých šmoulů navíc za své nákupy získají zákazníci ve všech prodejnách Albert, SPAR a INTERSPAR. Kampaň probíhá až do 7. října, takže si děti mohou užít ještě spoustu zábavy při kompletaci své sbírky.

O průzkumu

Kvantitativní celorepublikový průzkum „Ovoce a zelenina ve stravování dětí“ zpracovala výhradně pro obchodní řetězec Albert výzkumná agentura IPSOS. Průzkum probíhal od 29. srpna do 4. září 2014 na reprezentativním vzorku 509 respondentů, rodičů dětí ve věku 6 až 12 let.

ovoce