Vše na jednom místědesky na pismenkasešitpenál

Školní pomůcky bychom měli vybírat úměrně dle věku dítěte. Prvňáčci potřebují jiné pomůcky než třeba osmáci. Základní výbava pro prvňáčky zahrnuje samozřejmě aktovku a penál, bez toho by to snad ani nešlo. Dále tužky, gumu, ořezávátko, nůžky, pravítko, desky na písmenka a číslice, tvrdé desky na sešity, box na svačinu, lahev na pití, ručník, kufřík, přezůvky a látkový sáček na přezůvky. K tomu jsou potřeba pomůcky na výtvarnou výchovu, jako jsou vodové barvy, sada štětců, voskovky, špejle, lepidlo, kelímek na vodu, hadřík, zástěra, modelína a podložka na modelování, tuš, křídy, pastelky, barevné papíry a houbička.

Uvědomujeme si, že vybavit dítě do školy zahýbe nejedním rodinným rozpočtem, obzvláště když máme doma prvňáčka a je potřeba do školy pořídit téměř vše. Proto jsme se, stejně jako v minulých letech, snažili připravit ucelenou nabídku školních potřeb za příznivé ceny. To znamená, že u nás zákazníci najdou opravdu všechno, co děti do školy potřebují. Mnoho zboží nabízíme také v akcích za zvýhodněné ceny, aby rodiče ušetřili. Kompletní výbavu pro prvňáčky včetně potřeb do výtvarné výchovy u nás rodiče pořídí už zhruba od 1.500 Kč,“ říká Dagmar Krausová, tisková mluvčí obchodního řetězce Albert, ale také maminka malého školáka. 

kufříksacek na prezuvky

Zapomenout nesmíme ani na tělesnou výchovu, do které bude dítě potřebovat tričko, tepláky, kraťasy, sportovní obuv, ponožky a sportovní vak. „Cena se samozřejmě odvíjí od rodinného rozpočtu. Dražší např. budou licenční produkty, které jsou ale mezi dětmi velmi oblíbené. Pořizovací cena výbavy do tělesné výchovy je už od 400,“ doplňuje Dagmar Krausová. 

Školní brašnu vybírejte důkladně

Při výběru pomůcek se řiďte doporučením zkušených pedagogů. Některé věci ale můžete při nákupu ovlivnit i vy sami, například výběr školní brašny. Ten je klíčový, protože správně nebo špatně vybraná aktovka může ovlivnit vývoj páteře dítěte. Nabídka školních tašek, aktovek a batohů je opravdu široká. Dbejte tedy na to, aby měla brašna ergonomicky tvarovaná záda, nastavitelné popruhy, které nikde nedřou a nebyla příliš těžká. Také by měla mít dostatek kapes a dělení úložného prostoru na několik částí nebo výrazné reflexní barvy či pruhy pro lepší viditelnost dítěte za zhoršených světelných podmínek. U prvňáčků volte spíše pevnou brašnu, protože nemění tvar a malý školák se v ní snadněji orientuje.

Školní batoh se dá u nás pořídit i za 499 Kč včetně velké kreslicí sady, ale jeho cena se může vyšplhat i na několik tisíc. V případě školních batohů platí, že je lepší si za kvalitu připlatit, aby měl kromě pevných zad i dostatečné množství kapes. Velmi důležité je také to, aby se dětem jejich první taška líbila. Proto bychom výběr aktovky měli částečně ponechat i na nich,“ uvádí Dagmar Krausová. 

Výběr ostatních pomůcek prakticky záleží na rodiči i na finančních možnostech. Tužky a pastelky volte silnější trojúhelníkového tvaru. Jsou ergonomicky tvarované a lépe dětem padnou do ruky. Nezanedbávejte ani volbu přezůvek, ve kterých děti tráví téměř celý jejich pracovní den. Zde se může rodič orientovat podle znaku „Žirafky“, který je zárukou zdravotně nezávadné kvalitní školní obuvi. 

Počet prvňáčků narůstá

Podle údajů Českého statistického úřadu stoupá od školního roku 2005/2006 počet dětí v mateřských školkách*, což se od školního roku 2010/2011 promítá také do vzrůstajícího počtu školáků na základních školách. Jen v loňském školním roce navštěvovalo základní školy v celé České republice více než 850 tisíc dětí**. Albert je ale na tento nápor opět skvěle připraven.

*Český statistický úřad – Počet dětí v mateřských školách v České republice: https://www.czso.cz/csu/czso/cr_od_roku_1989_skolky

** Český statistický úřad – Počet žáků v základních školách: https://www.czso.cz/csu/czso/cr_od_roku_1989_skoly