V době, kdy je u nás zimní období, mají v subtropických oblastech citrusové plody plnou sezónu. Nejznámější položky v obchodech jsou pomeranče, mandarinky a citrony. V zimě je oblíbené pomelo, v létě zase osvěžující limetky. „K zákazníkům se během zimy dostávají plody a odrůdy, které nejsou po zbytek roku k dostání. Velký zájem je zejména o pomeranče určené k domácí přípravě ovocných šťáv. V loňském roce jsme ve srovnání s tím předchozím zaznamenali nárůst prodeje dokonce o 30 %,“ říká Dagmar Krausová, manažerka externí komunikace obchodního řetězce Albert. „Velký zájem je rovněž o novinky ze segmentu citrusových plodů. Velmi oblíbená je například mineola, kříženec mandarinky a grapefruitu,“ dodává Dagmar Krausová.

Novinka mezi citrusovými plody - mineolamineola

Mineola je proslulá svou šťavnatostí a příjemně nakyslou chutí. Od ostatních citrusů lze velmi snadno rozpozpoznat díky svému vejčitému zploštělému tvaru a charakteristickému krčku na konci plodu. Ty téměř nemají pecky. Hlavní sezóna mineoly probíhá od začátku roku do konce března a poté během léta. Jedna velká mineola obsahuje v průměru pouhých 43 kalorií a neobsahuje žádný chlolesterol či tuk. A právě z těchto důvodů se mineoly často objevují v seznamu potravin dietních jídelníčků. Její další předností je vysoký obsah vitamínů, zejména C (50 %), dále vitamínu A (13 %) či železa (1 %).

pomeranče na džusČeši si oblíbili čerstvé ovocné šťávy, ale pozor na kalorie

Ovocné šťávy připravené z čerstvých pomerančů jsou nejen kvalitním zdrojem vitamínu C, ale i řady dalších, jako jsou draslík, vápník nebo hořčík. Vzhledem k jejich celkové energetické hodnotě, která se pohybuje okolo 50 kcal, a množství cukru, je pak jejich konzumace vhodná spíše během dopoledních hodin, nikoliv odpoledne.   

Pomeranči proti nemoci i stresu

Zákazníci mají možnost vybrat si v Albertu z širokého sortimentu 100% ovocných šťáv z pomerančů, mandarinek nebo grapefruitů. Jakmile dostanou chuť na ještě něco exotičtějšího, mohou sáhnout po speciálních odrůdách pomerančů mandarinky aexca mandarinek, které najdou pod značkou Albert Excellent. Do těchto balení jsou vybírány hlavně šťavnaté, sladké a lehce loupatelné plody z těch nejlepších odrůd, které jsou v danou chvíli k dispozici.

„Pomeranče kromě nejznámějšího vitamínu C obsahují také vlákninu, která napomáhá snižování cukru v krvi, a proto jsou vhodné i pro diabetiky. Kromě toho, že podporují imunitního systém, zároveň zmírňují hladinu stresu. Dětem i dospělým doporučuji začít den třeba sklenicí čerstvě vymačkané pomerančové šťávy,“ říká RNDr. Pavel Suchánek, výživový specialista a odborný garant vzdělávací programu Nadačního fondu Albert Zdravá 5.

[1] Zdroj: Situační a výhledová zpráva – OVOCE, Ministerstvo zemědělství, listopad 2014