jarmarkyDěti se na vánoční jarmarky připravovaly po celý rok. V rámci projektu absolvovaly školení „Obchodníkem snadno a rychle“, kde si osvojily základy podnikání a dozvěděly se více o stanovení cen výrobků, chování k zákazníkům, propagaci a dalších oblastech důležitých pro prodej. Školiteli se stali také odborníci z marketingu a public relations obchodního řetězce Albert. Děti pak v průběhu roku vyráběly své vlastní výrobky, které následně jarmarcích prodávaly.

Projektu se zúčastnilo celkem 22 dětských domovů, kterým se na jarmarcích podařilo utržit neuvěřitelných 143 691 Kč. Tržby jednotlivých domovů v průměru dosáhly částky 6.500 Kč, absolutními rekordmany v prodeji vlastnoručně vyrobených produktů se staly děti z dětského domova v Prostějově, které jich zvládly vyrobit kolem pěti set. Celkem se letos prodaly téměř čtyři tisíce drobných dárků, dekorativních předmětů s vánoční tématikou i šperků.

„Velmi nás těší velký zájem ze strany dětských domovů o účast v projektu Jarmarky s Albertem. Projekt je koncipován tak, aby se děti mohly aktivně zapojit a na vlastní kůži poznat obchod se vším, co obnáší. Věříme, že tato zkušenost jim může pomoci při rozhodování, jakým směrem se bude ubírat jejich budoucnost, říká Judita Urbánková, předsedkyně Nadačního fondu Albert. „Akce se velmi líbí i zaměstnancům jednotlivých prodejen Albert, ve kterých se Jarmarky konaly, a rádi děti přivítají také v příštím roce,“ dodává Judita Urbánková.

Dětské domovy si chválí spolupráci s Albertem

Projekt Jarmarky s Albertem je ojedinělý v tom, že umožňuje dětem své nově získané znalosti z oblasti finanční gramotnosti uplatnit v praxi. Výdělek z prodeje výrobků je na většině míst z části rozdělen mezi zapojené děti a částečně věnován na společné aktivity. Děti se tak v jednotlivých domovech mohou těšit na výlety, sportovní akce, bowling nebo kino.

Tento spravedlivý systém rozdělení výdělku oceňuje také Naďa Dittmannová, ředitelka organizace Spolu dětem, o.p.s: „Pro děti je velmi důležité, aby poznaly hodnotu peněz. Nejlépe si ji uvědomí, když zjistí, jaké úsilí je potřeba k jejich vydělání. To jsou cenné zkušenosti, které děti z dětských domovů určitě využijí i ve svém dalším životě a které jim navíc pomohou vyhnout se případným finančním problémům. Zároveň mohou dokázat především samy sobě, co všechno dovedou.“ 

jarmarky_infografika