Úplně první oslava Dne otců se konala 19. června 1910 v americkém městečku Spokane
ve státě Washington. Sonora Smart Doddová touto cestou vyjádřila poděkování svému ovdovělému tatínkovi, který se o ni a její další čtyři sourozence obětavě staral a jehož datum narození připadalo právě na 19. června. První oslava byla sice soukromého rázu, ovšem postupem času se těšila čím dál větší oblibě. Od roku 1966 se Den otců objevuje pravidelně v kalendáři a slaví se každou třetí červnovou neděli.

Role současných mužů

V Čechách podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí sice podíl tatínků mezi rodiči na rodičovské dovolené dlouhodobě stoupá, nicméně jsou však stále spíše raritou. Z celkového počtu příjemců, kteří v roce 2013 čerpali rodičovský příspěvek, bylo 5200 mužů. (1) Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Liga otevřených mužů je 93 % respondentů pro zavedení otcovské dovolené, jež je v evropských zemích běžným standardem a nabízí mužům možnost vybrat si ji v libovolném termínu v určité časové lhůtě po narození dítěte. (2)

rozpal to sefe„Den otců není mezi Čechy tolik populární jako Den matek. O to větší radost můžete udělat svým blízkým, když je v tento den překvapíte drobným dárkem nebo pro ně uspořádáte grilování. K tomu doporučujeme speciální nabídku marinovaných mas. Zákazníci ji rozeznají podle loga pořadu Rozpal to, šéfe! se Zdeňkem Pohlreichem, jehož jsme partnery. K jednotlivým druhům mas se pak hodí exkluzivní vína z řady Albert Heijn. Vhodným dárkem jsou také kvalitní whiskey nebo nože značky Sambonet. Ty ocení každý, kdo touží po profesionální kuchyňské výbavě,“ říká Dagmar Krausová, tisková mluvčí obchodního řetězce Albert.  

 

Pro dárky ke Dni otců do Alberta

Pro mlsné tatínky má Albert v nabídce kvalitní vanilkové nanuky v křupavé čokoládě, které byly spotřebiteli oceněnynanuky excellent jako nejlepší novinka v roce 2015 a to v rámci nezávislého programu Volba spotřebitelů. Tyto nanuky Albert nabízí jako delikatesu pod svou vlastní značkou Albert Excellent za orientační cenu 60 Kč.

zmrzlina AQ banán Poctivé smetanové zmrzliny jsou v Albertu k dispozici také pod vlastní značkou Albert Quality. Kromě oblíbených příchutí tiramisu, lesní plody a čokoláda jsou v sortimentu novinky, jako např. banánová s karamelem nebo šlehačková smetanová. Orientační cena 900 ml balení je 90 Kč. A co takhle přidat ke zmrzlině čerstvé letní ovoce? Sezóna českých jahod právě začala. V Albertu jsou k dostání již dva týdny.

A co by to bylo za dezert bez dobré kávy, třeba z Jižní Ameriky. Albert nabízí vybrané druhy káv pod vlastní značkou Albert Excellent. Tyto kávy navíc získaly certifikát UTZ, který garantuje nejvyšší kvalitu výrobku. Za cíl si klade také zlepšení životních a sociálních podmínek producentů kakaa ve třetím světě. Orientační cena kávy je 105 Kč.

Osvěžující přípitek podle magazínu Albert v kuchyni

Den otců můžete také oslavit přípitkem netradičním osvěžujícím nápojem. Na tymiánovou limonádu s vodkou budete potřebovat:

  • 200g cukrudrink Albert magazin
  • 6 větviček čerstvého tymiánu + na ozdobu
  • 300 ml čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • 240 ml vodky
  • 900 ml perlivé vody
  • led a plátky citronu k podávání

Cukr nasypte do rendlíku, přidejte tymián a 250 ml studené vody. Přiveďte k varu, po celou dobu promíchávejte, aby se cukr roz­pustil. Pak snižte plamen a nechte 10 minut probublávat, aby směs mírně zhoustla. Pak nechte kompletně zchladnout. Přelijte do velkého džbánu, vmíchejte citronovou šťávu, vodku a perlivou vodu. Podávejte s ledem, oz­dobené čerstvým tymiánem a plátky citronu.

Další inspiraci najdete na webu albert.cz nebo na www.facebook.com/albertceskarepublika.