Popularita rajčat v České republice rok od roku roste. Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba této plodiny za posledních 25 let téměř ztrojnásobila - průměrná roční konzumace rajčat vzrostla ze 4,2 kilogramu na 11,3 kilogramů na osobu. Kromě typických velkých kulatých rajčat jsou stále populárnější další odrůdy, zejména pak cherry rajčátka. Tento trend potvrzují i prodejní čísla obchodů Albert. „Zákazníci sáhnou po odrůdách cherry stále častěji. Co se týče prodaného objemu, v loňském roce tvořil jejich podíl v kategorii rajčat už více než polovinu,“ říká Slavomíra Havlínová, manažerka nákupu ovoce a zeleniny v obchodním řetězci Albert.

Základ zdravého jídelníčku

Konzumace rajčat má pozitivní dopad na naše zdraví, a to nejen díky množství vitaminů, které jsou v nich obsaženy.  Největší předností tohoto ovoce, které ale intuitivně považujeme spíše za zeleninu, je lykopen. Ten patří mezi silné antioxidanty a likviduje v těle volné radikály, čímž pomáhá předcházet některým druhům rakoviny. Zajímavé je i to, že více lykopenu získáme z rajčat po jejich tepelné úpravě. Nebojte se tedy rajčata dusit, vařit, grilovat nebo rychle restovat spolu s další zeleninou. Díky vitaminu C rajčata posilují imunitu a chrání srdce. Vitamin B zase prospívá kůži, vlasům a nehtům. Výčet prospěšných látek obsažených v rajčatech je opravdu dlouhý, mimo vitaminů A a E je to také draslík, železo a vláknina. 

„Rajčata mohou vytvářet pevný zeleninový základ zdravého jídelníčku, pro vyšší obsah vody a nižší obsah energie jsou vhodná nejen pro redukční, ale také pro očistné diety, a to zejména díky svým antioxidačním účinkům,“ doplňuje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek, spolupracovník programu Zdravá 5 Nadačního fondu Albert.

Jak vybrat ta správná?

Rajčata si dnes můžeme dopřát po celý rok, v období mimo sezónu můžeme sáhnout právě po chutných a sladkých cherry. Při nákupu je dobré řídit se vůní a barvou, která by měla vzhledem odpovídat dané odrůdě. Rajčata by měla být na dotek lehce měkká a mít pružnou slupku. Například v obchodech Albert si můžete vybrat z pestré škály odrůd a to jak keříkových, soudkových nebo právě cherry.

Snažíme se, aby byl sortiment v našich obchodech stále pestrý. Zákazníkům chceme nabídnout i různé speciální odrůdy,“ říká Slavomíra Havlínová a dodává. „V posledních letech jsou velmi oblíbená oválná cherry rajčata, která jsou chutnější než klasická kulatá cherry. Jejich prodej vzrostl v posledních deseti letech na pětinásobek.“

Vyzkoušet můžete také exkluzivní cherry rajčata odrůdy juanita, která jsou mimořádně sladká a najdete je pod značkou Albert Excellent. Na první pohled pak zaujmou cherry rajčátka sun sugar, která budou pro svou sytě žlutou barvu skvělým doplňkem salátů. Hitem tohoto léta jsou také rajčata určená speciálně na gril. V prodejnách Albert je najdete v praktickém balení spolu s grilovacím táckem a olejem a hrubozrnnou solí k dochucení.

Vyzkoušejte oblíbené odrůdy cherry rajčat

Rajčata juanitaaa

Dostupná v prodejnách Albert

Luxusní a krásně lesklá cherry rajčátka sytě červené barvy zaujmou především svou chutí - jsou totiž mimořádně sladká. Výborně chutnají jen tak čerstvá, ale hodí se i k tepelné úpravě do různých pokrmů.

bbRajčata červená oválná santa

Dostupná v prodejnách Albert

Oblíbený švestkovitý tvar dodává těmto rajčatům na atraktivnosti. Malé červené plody s vyšším obsahem cukru chutnají výborně čerstvé v salátech, ale pro svou pevnost jsou vhodné také k sušení.

 

 

Rajčata žlutá sun sugarcc

Dostupná v prodejnách Albert

Ačkoli bývá tato odrůda přezdívaná žluté cherry, její plody dostávají na vrcholu zralosti až téměř oranžovou barvu. Pro svou bohatou rajčatovou chuť a vyvážený poměr sladkosti nabývají na popularitě. Tato rajčátka skvěle rozzáří váš salát, ale jsou také skvělou volbou na svačinu jen tak do misky.

 

Tipy na recepty:

Rajčatový koláč s karamelizovanou cibulkou

Salát Caprese trochu jinak