ondraOndra

Ondřej Ježek studuje Střední odbornou školu obchodu, užitého umění a designu v Plzni. Je mu 18 let a nyní je ve třetím ročníku na oboru prodavač. Na něj se přihlásil po dřívější zkušenosti ze střední průmyslové školy strojnické. „Na strojárně jsme byli každý den zavření v hale, práce byla velmi monotónní,“ popisuje Ondra svoje zážitky z předchozího studia. V rámci stávajícího oboru nyní sbírá praktické zkušenosti v prodejně Albert v Plzni. Nejvíce ho baví komunikace s lidmi, kterým rád poradí s výběrem zboží. Podle jeho slov je kontakt se zákazníky a různorodost práce hlavními důvody, proč ho práce v prodejně naplňuje.  „Na prodejně je každý den jiný, nikdy nevíte, co vás čeká. Zákazníci jsou vesměs milí, jen občas má někdo problém. Vždycky jsem rád, když mohu nakupujícím pomoci a oni odcházejí spokojeni,“ říká Ondra, který si chce dodělat nástavbu a poté by do prodejny Albert rád nastoupil na plný úvazek. Ondra má rád sporty a ve volném čase chodí cvičit a boxovat.

katkaKatka

Kateřina Cajkrová studuje obor prodavač na střední odborné škole v Šumperku. Je jí 20 let a ráda pomáhá lidem i radí zákazníkům. Proto si vybrala praxi v šumperské prodejně Albert. „Oceňuji, že prodejny Albert umožňují studentům čerpat zkušenosti v jejích obchodech. Zároveň myslím, že je skvělé, že zaměstnanci mohou kariérně postupovat a vypracovat se až na manažera prodejny,“ říká Kateřina, která po ukončení praxe už nastupuje do obchodu nastálo. Nejvíce ji baví práce v úseku ovoce a zeleniny. „V oddělení je klid a mám tam pohodlí. To mi na práci vyhovuje,“ říká Kateřina. Ve volném čase ráda vyrazí na kolečkové brusle. 

standaStanda

Stanislav Motyka studuje obor prodavač na střední odborné škole v Šumperku. Je mu 15 let a nejdříve chtěl pracovat jako kuchař. Proto bylo jeho nynější studium až druhá volba, nyní ale nelituje. Obor ho zaujal a baví. Praktické zkušenosti sbírá v prodejně Albert v Šumperku, kde si oblíbil především práci v úseku masa. „V oddělení lahůdek je pořád co dělat a rozhodně se nenudím. Porcuji maso, doplňuji saláty i obsluhuji gril. Rád poradím zákazníkům s výběrem, práce je zkrátka různorodá a to mě na ní baví,“ vysvětluje Standa. Na obchodech Albert oceňuje, že je zaměstnancům umožněno stoupat v kariérním žebříčku. Z prodavače se tak mohou vypracovat až na manažera celé prodejny. Sám by rád po absolvování třetího ročníku ve škole nastoupil na nástavbu či zkusil školící program Albert akademie. Záliba ve vaření mu ale stejně zůstala. Věnuje se jí především ve volném čase, kdy pomáhá mámě a sestře s přípravou nejrůznějších pokrmů. „Nejlépe mi ale stejně jdou špagety,“ přiznává Standa, „ve volném čase se také věnuji baseballu a jízdě na koni,“ dodává. 

 

LukasLukáš

Středoškolák Lukáš žije v dětském domově Husita a během léta chodil na brigádu do příbramského Alberta. V prodejně si ho tak oblíbili, že by byli rádi, kdyby u nich zůstal.
 

Dětský domov Husita se nachází na konci rychlostní silnice R4 z Prahy do Příbrami a jeho zřizovatelem je Pražská diecéze Církve československé husitské. Jedním z obyvatel domova je Lukáš, který se druhým rokem učí na truhláře ve Středním odborném učilišti Hluboš. Lukáš hraje závodně fotbal, a aby si něco přivydělal, neváhá o prázdninách vyrazit na brigádu. Už má za sebou zkušenost z Billy, letos se za pomoci zástupkyně ředitele domova Ivety Železníkové přihlásil na brigádu do příbramského supermarketu Albert 645. „V prodejně máme jen dva muže, proto jsme další mužskou posilu přivítali. Lukáš se ujal vybalování suchého sortimentu, které je fyzicky náročnější,“ popisuje manažerka prodejny Michaela Ulrichová. A šlo mu to velmi dobře, protože je pečlivý. „Jen občas jsem nevěděl, co kam patří, to jsem se pak musel zeptat,“ přiznává Lukáš. Na každou připomínku od kolegů ale reagoval velmi dobře a snažil se příště chybu neopakovat. Aby poznal chod celé prodejny, vyzkoušel si už i úsek ovoce a zeleniny a měl by se také postavit za pult lahůdek. Manažerka prodejny si také pochvaluje, že se na Lukáše mohli vždy spolehnout, že na domluvenou směnu dorazí. Chodil pouze na odpolední, a tak naštěstí nemusel zápasit s ranním vstáváním. „Díky dobrému naplánování směn jsem si mohl užít i prázdniny a někam odjet,“ dodává Lukáš. Kromě výplaty Lukáš získal na brigádě mnoho zkušeností, které postupem času mohl začít předávat i dalším brigádníkům. Navíc poznal, jak to chodí v obchodě a kolik práce je s chodem prodejny spojeno. 

DO ALBERTA MÁ DVEŘE OTEVŘENY
Po prázdninách se Lukáš rozhodl, že do prodejny bude chodit i nadále, jen v omezeném režimu, aby stíhal školu. Až se vyučí, chtěl by se věnovat truhlářskému řemeslu. V prodejně jsou však s ním velmi spokojeni a rádi by ho přemluvili, aby u nich zůstal. „Lukáš se do obchodu hodí. Je vstřícný k zákazníkům. Obzvláště ti starší ho milují, protože jim ochotně poradí nebo si s nimi popovídá. Oblíbili si ho ale i kolegové, protože je to usměvavý pohodář, který má rád legraci. Luky je prostě náš,“ říká manažerka prodejny.

PDF verze