Za hovězí maso považujeme maso jalovic, krav, volů a býků. Zajímavostí je barva masa, která se mění se stářím zvířete. Čím je zvíře mladší, tím světlejší odstín červené barvy má jeho maso. Hovězí maso je hůře stravitelné, avšak záleží na receptu a úpravě, kterou zvolíte.

Hovězí vař

Z hovězího masa připravujeme opravdu kvalitní a silné vývary, které dále využíváme pro přípravu polévek či omáček. Vývarem také podléváme maso při dušení a pečení. A z čeho hovězí vývar připravit? Používáme přední i zadní maso, tedy kupříkladu kližku, hrudí, plec nebo také kýtu.

Vývar připravíme tak, že maso nakrájené na kostky vložíme do osolené vroucí vody s kořením. Vody by mělo být v hrnci tolik, aby bylo maso ponořené. Zeleninu přidáváme až v průběhu či spíše ke konci varu. Opravdu poctivý vývar získáme pomalým vařením na mírnějším plamenu a průběžným odebíráním vzniklé pěny.

Vařit lze také i mleté hovězí ve tvaru masových kuliček nebo jako náplň do paprik, které podáváme většinou s rajskou omáčkou. Vařené maso lze podávat k dalším omáčkám, jako je houbová, zeleninová či cibulová. Jako přílohu podáváme houskový knedlík, těstoviny nebo rýži.

Hovězí vývar s játrovými knedlíčkyJak připravit Hovězí vývar s játrovými knedlíčky? Vyzkoušejte náš recept, je to jednoduché.

Zkušení připraví guláš dušením

Připravit opravdu chutný hovězí guláš vyžaduje mnohdy nemalé zkušenosti, anebo alespoň vzácné rady od našich babiček. Maso na guláš dusíme zpravidla na cibulovo paprikovém základu. Tedy maso orestujeme na zpěněné cibuli, zaprášíme paprikou, a poté brzy podléváme, aby nám paprika nezhořkla. Takto za stálého podlévání dusíme doměkka. Dusíme obdobné maso jako u vaření, které často pořizujeme v obchodech pod názvem hovězí kostky.

Existuje velké množství receptů pro přípravu hovězího guláše. Základní guláš se dochucuje kořením a někdy také rajčatovým protlakem. Zahušťujeme zápražkou, strouhanou oloupanou bramborou či dokonce chlebem. Ostatní variace gulášů vznikají přidáním dalších ingrediencí. Pro houbový guláš to jsou houby, pro maďarský pálivá paprika, kousky brambor či nadrobno nakrájená rajčata, pro bratislavský je to kořenová zelenina apod.

Hovězí guláš s pečivemVyzkoušejte tradiční Hovězí guláš z kližky.

Dušením připravujeme i další pokrmy, jako je například španělský ptáček, který se uvnitř potře hořčicí a plní se vařeným vejcem, okurkou, párkem a kouskem slaniny. Nezkušení mohou zvolit variantu falešného ptáčka, přičemž použijí maso nakrájené na kostky a suroviny, kterýma se běžně závitek plní, vloží na volno do hrnce. Výsledek je téměř stejný. Kromě španělského ptáčka připravujeme i jiné obdoby závitků a rolád.

Pečený z nebe nespadl

Cítíte také tu chuť a vůni při vyslovení slovního spojení hovězí pečeně? S pomocí receptu a správných surovin si můžete vykouzlit radost a talíři, spokojenost v žaludku a úsměv na tváři.

Pečením často upravujeme nejcennější části hovězího masa, tedy svíčkovou i nízký roštěnec. Tyto části můžeme podávat ne zcela propečené, avšak ty zbylé, jimiž jsou kýta s vysokým roštěncem, by měly být zcela propečené, jinak by nebyly dostatečně měkké ani moc chutné. Před pečením většinou maso marinujeme. Velice často protýkáme maso slaninou nebo vytváříme kapsy, které plníme různými náplněmi například z drůbežích jater, hub, šunky apod. Velice častými surovinami objevující se v receptech pečeného hovězího jsou švestky, ocet balsamico nebo kořenová zelenina. Maso při pečení podléváme kromě vývaru rovněž červeným vínem.

Pánev nebo Gril?

Opékáním a grilováním upravujeme mleté hovězí, kterého připravujeme nádech amerického barbeque v podobě domácích burgerů nebo rovněž nejcennější části masa, z nichž připravujeme nejčastěji steaky. Maso by mělo být dobře vyzrálé a odleželé, mělo by tedy mít tmavě červenou barvu. Pro tento způsob úpravy je typické marinování masa. Přestože maso marinujeme přibližně hodinu předem, solíme opět až těsně před úpravou.

Nevíte, na který steak máte zrovna chuť? Třeba vám pomůže tento přehled druhů steaků:

Flank steak – maso ze spodního šálu hovězího pupku.

Rump steak – maso z vykostěné zadní kýty, která není až tak křehká, ale je velmi šťavnatá. Zkuste třeba Steaky s koriandrem

Porterhouse steak – opravdu velký kus masa s kostí, který se skládá ze svíčkové a roštěné. Bývá 4 až 7 centimetrů silný.

T-Bone steak – podobný kus masa jako porterhouse steak, který se však krájí na tenčí plátky. Část kolem kosti je velmi šťavnatá.

Entercote steak – též zvaný Rib eye steak -maso z vysokého roštěnce z oblasti žeber, které je prorostlé tukem, tudíž je tento steak velmi šťavnatý. Výborný recept: Salát s limetkovým dresinkem a šťavnatým steakem

Striploin steak – maso z nízkého roštěnce, které je lehce prorostlé tukem. I přesto jde o libový kus masa.

Fillet mignon – odkrojíme-li konec svíčkové, získáme velmi jemný steak nazývající se Filet mignon. Často se na tento steak používá i maso z vepřové panenky.

Fillet – část z hovězí svíčkové, která je během života zvířete téměř nenamáhaná, takže je maso velmi jemné a chutné. Zároveň patří k těm nejdražším kouskům. Tuto část masa lze použít na tatarský biftek.

Hovězí queensland steak servírovaný na velkém prkénku, nakrájený na tenké plátky.Hovězí queensland steak v glazuře z pomerančové kůry a boubronu je perfektní, pokud ho připravíte rare či medium.

Propečení steaku závisí na době opékání a intenzitě teploty. Stupeň propečení ovlivňuje i chuť masa. Vy si můžete vybrat dle vaší chuti:

Blue rare (taktéž very rare) - zprudka ale po krátkou dobu opečený steak, který má 1 až 3 centimetry silnou kůrku, ale uvnitř je červený.

Rare - okraje jsou více propečené a zbarvené do hněda, ale uvnitř je maso stále červené.

Medium rare - středně propečený steak s růžovým vnitřkem o teplotě kolem 55°C. Směrem k okraji maso hnědne.

Medium - maso je uvnitř stále narůžovělé, zbytek masa by měl být téměř hnědý. Teplota masa uvnitř se pohybuje kolem 60°C.

Medium well - střed masa by měl ještě mít náznaky narůžovělé barvy, avšak takto upravený steak již ztrácí svou šťavnatost a měkkost.

Well done - kompletně propečený steak. Tato úprava se nedoporučuje. Dokonce se může stát, že některé podniky odmítnou připravit steak tímto způsobem.