Skip
Albert logoAlbert logo

Welcome!

My profile
Menu
LETÁKYRECEPTY
MŮJ ALBERT
Naše značkyNature's PromiseVýživa při sportu aneb jak se stravovat, když si jdete zaběhat
žena protahující si ruce

VÝŽIVA PŘI SPORTU ANEB JAK SE STRAVOVAT, KDYŽ SI JDETE ZABĚHAT

V dnešní době už nemůžeme pochybovat o důležitosti pravidelného sportování. Zlepšuje zdravotní stav, a navíc je zdrojem dobré nálady.

STRAVA JE DŮLEŽITÁ VŽDY A VŠUDE

Aby ale mělo sportování smysl, musí být nejen pravidelné, alespoň 3× v týdnu, ale i dostatečně intenzivní a trvat alespoň 60 minut. Výběr sportu není důležitý – někomu stačí rychlá chůze, někdo si zase radši vyjede na kole. Nesmí se ale zapomínat na jednu důležitou věc; jídelníček. Strava sportujícího člověka má dvě složky: stavební a energetickou. Tu první zastávají bílkoviny, druhou zase lidskému tělu dodávají tuky a sacharidy, mezi které patří i cukry.

STAVEBNÍ MATERIÁL

Bílkoviny pomáhají stavět a obnovovat svaly, a proto jsou alespoň v malém množství velmi důležité před zátěží, kdy chrání vybudované svaly. Hodí se ale i po ní, aby pomohly opravit trénované svaly a zesílily celý svalový aparát.

RYCHLÝ VS. POMALÝ NÁSTUP

Sacharidy a cukry jsou rychlé zdroje energie a svaly je využívají v podstatě do několika minut; tuky jsou naopak zdrojem dlouhodobé energie a cukry z nich si tělo vytváří. Tuky totiž obsahují 2,5krát více energie v jednom gramu než cukry. Při vysoké tepové frekvenci se spotřebovávají zejména cukry a sacharidy, při nižší naopak tuky.

Odkud získáváme energii pro svaly? Z pečiva, brambor, rýže nebo těstovin! A cukry? Jak jinak než z ovoce nebo sladkého.

SPORTEM K LEPŠÍ POSTAVĚ

Pokud chcete sportováním zhubnout, musíte omezit množství tuků a kromě toho i velikosti příloh jako rýže, brambory a těstoviny. Ovoce je pak vhodné pouze před sportem, jako zdroj energie. Nikdy ale nesportujte nalačno. Výběr pokrmu samozřejmě uzpůsobte lidskému trávení – nacpaný žaludek před cvičením rozhodně ničemu nepomůže, ale doplnění živin z menší svačinky je prospěšné. Stačit by mělo asi hodinu před aktivitou. A proč? Mezi lidmi stále kolují mylná doporučení o ranním sportování nalačno, při kterém se údajně krásně spalují tuky. Něco takového vám ale tak akorát poškodí svaly.

JAK NA ÚPRAVU JÍDEL

Sportovec si ideálně vybírá opravdu libové maso a takové tepelné úpravy jídla, při kterých nehrozí přidání tuku – tedy grilování, dušení nebo třeba klasické vaření. Tučné maso si může dopřát jen díky mořským rybám, protože jejich tuk obsahuje velmi prospěšné omega 3 mastné kyseliny.

A CO TRÁVENÍ?

I jednotlivé bílkoviny se vstřebávají a tráví odlišně. Nejrychleji po snědení se vstřebává syrovátka, jedna ze složek mléka. Vzniká například při výrobě sýrů, ale přirozeně je součástí většiny tekutých zakysaných mléčných výrobků, jako jsou jogurty, jogurtová a acidofilní mléka nebo zákysy. Pokud je ve sportovních nápojích, označuje se jako whey. Syrovátkové potraviny a nápoje se vstřebávají velmi rychle, takže se konzumují před tréninkem jako ochrana svalů a hned po tréninku pro nastartování jejich obnovy.

ZE SYROVÁTKY SE VYRÁBÍ I JEDEN ZNÁMÝ SÝR – JE TO RICOTTA!

Pomaleji se vstřebávají bílkoviny z vajec, drůbežího masa a tvrdých sýrů – ideální jsou k snídani, pokud chcete sportovat za více než dvě hodiny. Jako složka oběda dobře fungují ve chvíli, kdy vaše aktivita začne přibližně za tři hodiny. Nejpomaleji se vstřebává červené maso, zejména hovězí, a o něco rychleji pak vepřové. Dejte si ale pozor na tuk, zpomaluje totiž trávení.

ODKUD JEŠTĚ ZÍSKÁTE BÍLKOVINY?

Doplňkovými zdroji bílkovin jsou ořechy a semínka, ty přidávejte třeba do kaše k snídani. Před tréninkem zase můžete místo ořechů použít ořechové pasty, například burákové máslo, pastu z kešu ořechů nebo mandlí. Jen si dejte pozor na alergie! K velmi zajímavým zdrojům bílkovin s nejpomalejším vstřebáváním patří tvaroh (případně tvarohové sýry jako cottage nebo žervé). Obsahuje tzv. kasein a hodí se jako zdroj bílkovin pro noční regeneraci svalů. Dejte si ho hodinu a půl před spaním, ale jen samotný, maximálně zjemněný jogurtem.

  • Z nabídky Nature’s Promise se vám proto budou hodit lněná semínka!
  • Při nákupu můžete jako po zdroji bílkovin sáhnout po tvarohu Nature’s Promise.