1. Slavíte narozeniny, promoci, narození miminka nebo jiný životní milník? Tady je šikovný způsob, jak nenásilně zabavit hosty a zároveň udělat velkou radost oslavenci: Rozdejte proužky papíru v pastelových odstínech (aby na nich bylo dobře vidět písmo) a požádejte hosty, aby napsali vzkaz nebo PŘÁNÍ PRO OSLAVENCE. Pak omotejte proužky kolem tužky, aby se zkroutily do spirály, a nasypejte je do velké misky. Oslavenec je pak může číst nahlas - třeba během dezertu.

Dóza s proužky papíru v pastelových odstínechLevi Brown

2. Velmi efektně vypadají SKUPINY SVÍČEK. Možnosti jsou nekonečné: můžete je naaranžovat na stojan na dort a ovinout štíhlou girlandou sezónních květin, nasypat kolem nich drobné ozdobné plody, nebo dokonce svázat k sobě několik vysokých svíček stuhou s mašlí. Romantický retro efekt mají skupinky svíček, zasazených samostatně ve skleničkách od zavařeniny. Ty můžete třeba i naplnit vodou a použít svíčky plovoucí. Pak už stačí jen ovázat lýkovou mašlí nebo barevnou stuhou a výzdoba je hotova.

3. Máte válcovou vázu z čirého skla? Částečně ji naplňte vodou a vložte do ní několik stejně BAREVNÝCH JABLEK; hezky vypadá třeba zelená odrůda Granny Smith. Váz může být i několik, s různými hladinami vody. Výsledný efekt vás překvapí - působí neobvykle a zároveň hravě.

Váza s jablky jako dekoraceAnita Calero

4. VĚTVIČKY A ŠIŠKY jsou perfektní dekorace; pošlete pro ně děti, aby se zdobení účastnili všichni. Na dobře větraném místě pak nastříkejte větvičky bílou či stříbrnou barvou, nechte zaschnout… a můžete aranžovat. Přitažlivé jsou i kombinace s travinami, bobulkami nebo jinými sezónními rostlinami. Používáte-li neprůhlednou nádobu, bude se vám hodit aranžovací hmota. Kostka stojí v květinářství či výtvarných potřebách kolem 30 Kč a je snadné ji seříznout do jakéhokoliv tvaru.

Dekorace s obarvenými listy stromůAnita Calero

5. Velký dojem může udělat i trochu jinak uspořádané pohoštění. Budete na párty podávat RŮZNOBAREVNÉ LIMONÁDY nebo ovocné nápoje v lahvích? Shromážděte je na kovový tác, který položte doprostřed stolu. Tabule bude hned vypadat veseleji!

Limonáda jako dekorace na stůlAnita Calero

6. Vázu nebo vysokou sklenici zkuste naplnit TVRDÝMI BONBÓNY, ať už barevnými Bonpary, nebo třeba drobnými čokoládovými, balenými ve stříbrné fólii. Lesklý efekt okouzlí nejen děti a sliny se vám budou jen sbíhat!

Dekorace na stůl z tvrdých bonbonů

7. Letní vzduch jen žhne, padáte horkem a nejraději byste místo příprav strávili odpoledne nasoukaní do vlastní lednice. Za takových okolností si lze jen těžko představit květinovou výzdobu, která přežije do večera. Nevadí! Sáhněte po KVĚTINÁCH Z KREPOVÉHO PAPÍRU - zaručeně nezvadnou. Kdo z nás jako malý nemiloval střelnice na pouti?

8. Nemáte dostatek váz na květiny? Nevadí - použijte formu na bábovku, hrnek s růžičkami nebo třeba omáčník po babičce. Stačí zastřihnout stonky nakrátko. V NETRADIČNÍ NÁDOBĚ se budou květiny krásně vyjímat a navíc budou působit ještě originálněji. Použít můžete dokonce i vydlabanou dýni nebo sklenice od zavařeniny, obalené temně purpurovými zelnými listy. Kovovým nádobám bude slušet i naaranžovaná náruč obyčejného listí.

Vydlabaná dýně použitá jako květináč

9. Slavnostnější příležitost přímo volá po dominantní centrální ozdobě stolu. Nejlépe takové, o které si budou vaši hosté povídat ještě dlouho po oslavě. JARNÍ OSENÍ v dlouhém dřevěném truhlíku vypadá krásně a svěže - jeho sesázení chce trochu přípravy, efekt však stojí za to. Do trávy můžete zasázet třeba gerbery; nejlepší je držet se jednoho barevného odstínu, případně používat tóny stejné barvy.

10. Kdo tvrdí, že KUCHYŇSKÉ NÁČINÍ musí mít jen jednu funkci? S trochou fantazie vykouzlíte originální a hravou výzdobu. Ze smaltovaného cedníku doplněného hrstí zeleně se tak může klidně stát třeba stojan na svíčku!